Reklama
OPIS LEKU
ACTITRIN
DEXTROMETHORPHAN HYDROBROMIDE, PSEUDOEPHEDRINE HYDROCHLORIDE, TRIPROLIDINE HYDROCHLORIDE
Lek łagodzący objawy przeziębienia o skojarzonym działaniu składników. Triprolidyna jest antagonistą receptora histaminowego H1. Maksymalne stęSenie w osoczu osiąga po 2 h. Metabolizowana jest w wątrobie i wydalana z moczem w postaci niezmienionej. Pseudoefedryna jest sympatykomimetykiem, działa na receptory a-adrenergiczne błony śluzowej górnych dróg oddechowych, zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa oraz zwiększa jego drożność. W połączeniu z triprolidyną hamuje odruch kichania i zmniejsza ilość wydzieliny z nosa. Początek działania pseudoefedryny obserwuje się po 15-30 min., czas działania wynosi 3-4 h. Pseudoefedryna jest częściowo metabolizowana w wątrobie i wydalana głównie z moczem. Dekstrometorfan jest pochodną opioidową, działa przeciwkaszlowo hamując ośrodek kaszlowy w rdzeniu przedłużonym. Początek działania obserwuje się po 15-30 min., czas działania wynosi 5-6 h. Wydalany jest z moczem w postaci niezmienionej i w postaci metabolitów. Tdekstrometorfanu we krwi wynosi 1,4-3,9 h; T
0,5 0,5 metabolitu dekstrometorfanu wynosi 3,4-5,6 h.
5 ml syropu zawiera 1,25 mg chlorowodorku triprolidyny, 30 mg chlorowodorku pseudoefedryny, 10 mg bromowodorku dekstrometorfanu. 5 ml preparatu zawiera 181 mg alkoholu.
Leczenie objawowe w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych (grypa, przeziębienie i inne infekcje górnych dróg oddechowych) przebiegających z kaszlem, obrzękiem błony śluzowej nosa i wodnistym
wysiękiem z nosa.
Ostrożnie stosować w nadczynności tarczycy, przeroście gruczołu krokowego, jaskrze, chorobach serca oraz u pacjentów z podwyższonym ciśnieniem śródgałkowym, cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym i chorobami wątroby.
Mogą wystąpić: senność, zawroty głowy, zmęczenie, zaburzenia snu.
Rzadko: omamy, tachykardia, zaparcia lub biegunki, nudności, wymioty, zatrzymanie lub bolesne oddawanie moczu, suchość błony śluzowej jamy ustnej i nosogardzieli, reakcje alergiczne, takie jak wysypka skórna (niekiedy ze świądem), pokrzywka, skurcz oskrzeli, krótki oddech. Ze względu na zawartość alkoholu mogą wystąpić działania niepożądane u pacjentów z chorobami wątroby, padaczką, uszkodzeniami mózgu, chorobami psychicznymi, chorobą alkoholową oraz u kobiet w ciąży i u dzieci.
Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 r.ż.: 10 ml syropu 3-4 razy dziennie; dzieci 7-12 r.ż.: 5 ml syropu 3-4 razy dziennie. Stosować nie częściej niż co 6 h.
W ciąży stosować tylko w sytuacjach, w których przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Nie należy stosować w okresie karmienia piersią (preparat przenika do mleka matki i może spowodować podwyższenie ciśnienia krwi, zatrzymanie oddychania lub nadmierne pobudzenie noworodków).
syrop: but. 100 ml
R01BA52
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nie stosować u dzieci do ukończenia 1 r.ż. Ze względu na zawartość alkoholu nie zaleca się stosowania preparatu do ukończenia 6 r.ż. Okres karmienia piersią. Astma oskrzelowa, ciężka niewydolność wątroby i nerek, niewydolność oddechowa lub ryzyko jej wystąpienia, kaszel z dużą ilością wydzieliny lub kaszel związany z astmą oskrzelową, ciężkie nadciśnienie, zaawansowana choroba niedokrwienna serca, mukowiscydoza. Preparatu nie należy stosować u pacjentów przyjmujących inhibitory MAO (oraz przez 2 tyg. po ich odstawieniu), leki nasenne, uspokajające oraz alkohol i preparaty zawierające alkohol.
Nasila działanie inhibitorów MAO, może spowodować wystąpienie zapaści, śpiączki, gorączki oraz podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi. Nasila działanie preparatów przeciwcholinergicznych lub o działaniu przeciwcholinergicznym oraz preparatów działających hamująco na o.u.n. Pseudoefedryna osłabia działanie leków hipotensyjnych (bretylium, betanidyna, guanetydyna, debrizochina, metylodopa, leki blokujące receptory adrenergiczne typu a i b). Równoczesne stosowanie chinidyny może hamować metabolizm dekstromorfanu i nasilać działania niepożądane. W skojarzeniu z innymi preparatami pobudzającymi układ współczulny (leki zwężające naczynia krwionośne błon śluzowych, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki hamujące łaknienie, leki psychotropowe o działaniu podobnym do amfetaminy) może podwyższać ciśnienie tętnicze krwi. czulny (leki zwężające naczynia krwionośne błon śluzowych, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki hamujące łaknienie, leki psychotropowe o działaniu podobnym do amfetaminy) może podwyższać ciśnienie tętnicze krwi.
Podczas stosowania preparatu nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać urządzeń mechanicznych.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©