Reklama
OPIS LEKU
AMOKSIKLAV FORTE
tabletki powlekane 375 mg, 625 mg , 1 g lub proszek do przyg. zaw. doust.
AMOXICILLIN + CLAVULANIC ACID
Jest to złożony antybiotyk zawierający amoksycylinę (antybiotyk z grupy penicylin) i substancję hamującą wytwarzany przez bakterie enzym, który niszczy penicyliny, czyniąc je nieskutecznymi.
Lek stosuje się w leczeniu zakażeń dróg oddechowych (angina, zapalenie gardła, oskrzeli i płuc), zakażeń ucha środkowego, zakażeń zatok przynosowych, dróg moczowych, skóry i tkanek miękkich oraz układu pokarmowego, jeżeli te zakażenia wywołały bakterie wrażliwe na ten lek.
Stosunkowo często może powodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe (nudności, odbijania, zaburzenia trawienia, wymioty, biegunki) oraz skórne objawy uczuleniowe (zaczerwienienie skóry, wysypka, pokrzywka). Kwas klawulanowy może prowadzić do uszkodzenia wątroby i powstania żółtaczki. W wyjątkowych przypadkach może wystąpić gorączka, zakażenie jamy ustnej i całego przewodu pokarmowego drożdżakami i bakteriami opornymi na lek (co charakteryzuje się owrzodzeniem języka i jamy ustnej, biegunką, gorączką, złym samopoczuciem).


* Odczyny uczuleniowe, np. wysypka skórna, swędzenie, gorączka, a nawet mogą wystąpić objawy niebezpieczne dla życia w postaci wstrząsu uczuleniowego.
* Nudności, wymioty, biegunka.
* Niedokrwistość.

Objawy te są zwykle łagodne i przemijające. Jeżeli nie przemijają, a wręcz nasilają się, zgłoś to lekarzowi.
Stosowanie leku może również wywołać:
Zaburzenia w czynności wątroby (rzadko).
* Lek należy przyjmować w trakcie posiłkuDawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Zwykle lek stosuje się co 8 godzin, w czasie spożywania posiłku.
* Jeżeli lekarz ustali, że masz stosować lek na przykład co 8 godzin, stosuj się skrupulatnie do tych wskazań.
* Najczęściej leczenie trwa 7-10 dni.
* Dawki leku zmieniają się u dzieci w zależności od wieku i związanej z tym wagi ciała. Zapamiętaj dokładnie, jaką dawkę leku ustalił lekarz dla Twojego dziecka.
* Pamiętaj! Nie przyjmuj podwójnej dawki nawet wówczas, gdy przypomnisz sobie o dawce poprzednio nie przyjętej!
* Lek w postaci iniekcji może być podawany jedynie przez wykwalifikowany personel medyczny.
Jeżeli jesteś w ciąży lub karmisz dziecko piersią: Choć ryzyko stosowania leku u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią nie zostało ostatecznie określone, wydaje się, iż lek może być bezpiecznie stosowany zarówno w okresie ciąży, jak i karmienia piersią.
tabletki powlekane 375 mg - 21 sztuk tabletki powlekane 625 mg - 21 sztuk tabletki powlekane 625 mg - 14 sztuk tabletki powlekane 1 g - 21 sztuk proszek do przygotowania zawiesiny doustnej 156 mg/5 ml - fl. 100 ml proszek do przygotowania zawiesiny doustnej
J01CR
Uczulenie na penicyliny, ostra niewydolność nerek i wątroby. W przypadku uczulenia na antybiotyki z grupy cefalosporyn należy zachować ostrożność, gdyż ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest wtedy większe. Lek nie powinien być stosowany u chorych na grypę, banalne zakażenia wirusowe, mononukleozę zakaźną i białaczkę (choroby te charakteryzują się gorączką, złym samopoczuciem, powiększeniem węzłów chłonnych, niekiedy owrzodzeniem gardła).
Jeśli stosujesz inne leki: Amoksycylina nasila działanie leków przeciwzakrzepowych i zmniejsza skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych. W czasie leczenia wskazane jest stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji. Leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego (szczególnie środki zobojętniające) zmniejszają wchłanianie amoksycyliny i skuteczność terapii. Lek nasila działanie i zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych leków przeciwzapalnych. W każdym przypadku stosowania innych leków należy poinformować o tym lekarza i zasięgnąć jego opinii, czy można je przyjmować razem.
Poinformuj lekarza:

* O tym, że byłeś lub jesteś uczulony na jakikolwiek antybiotyk z grupy Penicylin bądź Cefalosporyn oraz że cierpisz na inne choroby alergiczne.Przeciwskazania dla kobiet w ciąży oraz matek karmiących
* jeśli jesteś lub podejrzewasz, że możesz być w ciąży, a także gdy karmisz piersią.
* O tym, że chorujesz na mononukleozę zakaźną lub białaczkę limfatyczną.
* o innych lekach, które aktualnie zażywasz.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©