Reklama
OPIS LEKU
APAP C PLUS
tabletki musujące
ASCORBIC ACID + PARACETAMOL
Preparat z grupy leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Pochodna fenacetyny, która w wyniku hamowania cyklooksygenazy kwasu arachidonowego zapobiega tworzeniu się prostaglandyn w OUN. Skutkiem tego oddziaływania jest spadek wrażliwości na działanie takich mediatorów jak kininy i serotonina, co zaznacza się podwyższeniem progu bólowego. Zmniejszenie stężenia prostaglandyn w podwzgórzu wywołuje działanie przeciwgorączkowe. Działanie przeciwbólowe paracetamolu zbliżone jest do działania NLPZ, jednak w odróżnieniu od innych leków tej grupy, nie hamuje on obwodowo syntezy prostaglandyn. Nie działa więc przeciwzapalnie i nie wywołuje typowych dla NLPZ działań niepożądanych; nie wpływa na agregację płytek krwi. Jest lekiem z wyboru w leczeniu bólu i gorączki. Szybko i prawie całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając max. stęż. w osoczu po 1 h. Początek działania leku obserwuje się po 30 min. od podania. T0,5 wynosi 2-4 h. Czas działania przeciwbólowego wynosi 4-6 h, a przeciwgorączkowego 6-8 h. Zasadniczą drogą eliminacji leku jest jego biotransformacja w wątrobie. Kwas askorbowy bierze udział w biosyntezie kolagenu i substancji międzykomórkowej, w procesach oksydoredukcyjnych, w mikrosomalnych reakcjach hydroksylacji katalizowanych przez oksydazy (katalizuje przemianę dopaminy do noradrenaliny, przemianę cholesterolu do 7- -hydroksycholesterolu w biosyntezie kwasów żółciowych), w regulacji cyklu oddechowego w mitochondriach, w biosyntezie kwasu foliowego, utrzymaniu w organizmie miedzi i żelaza w aktywnych formach (Cu(II) i Fe(II)) i reakcjach antyoksydacyjnych, a ponadto w syntezie przeciwciał. Kwas askorbowy wchłania się z przewodu pokarmowego w 70-80%, osiągając max. stęż. w osoczu po 2-3 h. Ulega utlenieniu do dehydroaskorbinianu z którego częściowo jest regenerowany do wyjściowej postaci zredukowanej pod wpływem glutationu. Wydalany jest przez nerki.
1 tabl. musująca zawiera 500 mg paracetamolu i 300 mg kwasu askorbowego.
Krótkotrwale leczenie objawów występujących w przebiegu przeziębienia lub grypy, takich jak: gorączka, ból głowy, ból gardła, bóle mięśniowe i bóle kostno-stawowe.
Lek zawiera paracetamol. Ze względu na ryzyko przedawkowania należy sprawdzić, czy inne przyjmowane leki nie zawierają paracetamolu. Ostrożnie stosować u osób z niewydolnością wątroby lub nerek, kamicą dróg moczowych, hemochromatozą, stosujących dietę niskosodową. W trakcie przyjmowania leku nie należy spożywać alkoholu ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia toksycznego uszkodzenia wątroby. Szczególne ryzyko uszkodzenia wątroby istnieje u osób głodzonych i regularnie pijących alkohol.
Mogą wystąpić: reakcje nadwrażliwości: zaczerwienienie skóry, wysypka, obrzęk naczynioruchowy, duszność, pocenie, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi aż do objawów wstrząsu, napad astmy oskrzelowej; przewód pokarmowy: nudności, wymioty, objawy uszkodzenia wątroby; układ krwiotwórczy: granulocytopenia, agranulocytoza, trombocytopenia: układ moczowy: kolka nerkowa, martwica brodawek nerkowych, ostra niewydolność nerek, kamica moczowa.
Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: jednorazowo 1 tabl. Przyjmować co 4-6 h. Nie należy stosować więcej niż 3 tabl./dobę.
Paracetamol może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią w razie zdecydowanej konieczności.
opakowanie zawierające 10 sztuk
N02BE
Nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku, wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, ciężka niewydolność wątroby lub nerek, wirusowe zapalenie wątroby, choroba alkoholowa, fenyloketonuria (ze względu na zawartość aspartamu), stosowanie inhibitorów MAO oraz okres 2 tyg. po ich odstawieniu, stosowanie zydowudyny (AZT). Nie należy stosować u dzieci poniżej 12 lat.
Leki przyspieszające opróżnianie żołądka (np. metoklopramid) przyspieszają wchłanianie paracetamolu, natomiast leki opóźniające jego opróżnianie (propantelina), mogą opóźniać wchłanianie paracetamolu. Stosowanie z lekami z inhibitorami MAO oraz w ciągu 2 tyg. po zakończeniu ich stosowania, może wywołać stan pobudzenia i gorączkę. Stosowanie paracetamolu z zydowudyną może nasilać jej toksyczne działanie na szpik kostny. Lek może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych (pochodne kumaryny). Równoczesne stosowanie paracetamolu i leków zwiększających metabolizm wątrobowy, tj. niektórych leków nasennych lub przeciwpadaczkowych np. fenobarbitalu, fenytoiny, karbamazepiny, jak też rifampicyny może prowadzić do uszkodzenia wątroby, nawet podczas stosowania zalecanych dawek paracetamolu. Spożywanie alkoholu podczas leczenia paracetamolern prowadzi do powstawania toksycznego metabolitu wywołującego martwicę komórek wątrobowych, co może doprowadzić do niewydolności wątroby. Kwas askorbowy zwiększa wchłanianie glinu z zawierających go leków, zwiększa wchłanianie żelaza. Stosowanie leku może być przyczyną fałszywych wyników niektórych badań laboratoryjnych, wykonywanych metodami oksydoredukcyjnymi (oznaczanie glukozy, kreatyniny).
Objawy: nudności, wymioty, nadmierna potliwość, senność, ogólne osłabienie. Mogą one ustąpić następnego dnia pomimo, że zaczyna się rozwijać uszkodzenie wątroby, z rozpieraniem w nadbrzuszu, powrotem nudności i żółtaczką. W każdym przypadku przyjęcia jednorazowo 5 g paracetamolu lub więcej, jeśli od spożycia nie upłynęło więcej niż 1 h należy sprowokować wymioty. Warto podać doustnie 60-100 g węgla aktywowanego, najlepiej rozmieszanego z wodą. Jeśli prawdopodobna dawka paracetamolu była duża, to leczenie zatrucia paracetamolem musi odbywać się w szpitalu, w warunkach intensywnej terapii. Należy podać co najmniej 2,5 g metioniny i kontynuować leczenie acetylocysteiną i/lub metioniną, które są bardzo skuteczne w pierwszych 10-12 h od zatrucia i prawdopodobnie pożyteczne po 24 h.
Uwagi: Przed zażyciem tabl. należy rozpuścić w 1/2 szklanki wody.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©