Reklama
OPIS LEKU
BETASERC
tabletki 8 lub 24 mg
BETAHISTINE DIHYDROCHLORIDE
Betaserc stosuje się w zawrotach głowy, szumie w uszach oraz utracie słuchu w chorobie Menire`a.
Lek ma działanie podobne do histaminy. Wzmaga krążenie krwi w błędniku - organie zmysłu równowagi, dzięki czemu zanikają objawy choroby Menire`a.


Betahistyna - syntetyczny analog histaminy. Jest silnym antagonistą receptorów H3 oraz słabym agonistą receptorów H1 w ośrodkowym układzie nerwowym oraz układzie autonomicznym. Wykazuje również zależny od dawki wpływ hamujący na generowanie impulsów iglicowych przez neurony jąder przedsionkowych bocznych i przyśrodkowych. Poprawia przepływ krwi w pęczku naczyniowym ucha wewnętrznego, prawdopodobnie wskutek rozszerzenia naczyń przedwłośniczkowych w mikrokrążeniu ucha wewnętrznego. Betahistyna wchłania się całkowicie z przewodu pokarmowego po podaniu doustnym. Znany jest jeden metabolit, kwas 2-pirydylooctowy, wydalany z moczem w ciągu 24 h.
substancja czynna - betahistin.

1 tabl. zawiera 8 mg lub 24 mg betahistyny.
Choroba Meniere'a, charakteryzująca się następującymi objawami: zawrotami głowy (z nudnościami i wymiotami), postępującą utratą słuchu, szumami usznymi.
Leku nie wolno podawać pacjentom cierpiącym na nowotwór nadnerczy cechujący się nadprodukcją adrenaliny i noradrenaliny. Pacjenci cierpiący na astmę lub chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy powinni powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Betaserc stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Zamiar stosowania innych leków łącznie z preparatem należy omówić z lekarzem.


Pacjenci z astmą oskrzelową wymagają dokładnego monitorowania w trakcie leczenia; stosować ostrożnie u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy w wywiadzie; nie zaleca się stosowania leku u dzieci poniżej 14 lat.
>1/1000- U osób skłonnych do uczuleń może pojawić się zaczerwienienie skóry oraz świąd, a także obrzęki.


Łagodne dolegliwości żołądkowo-jelitowe, ustępujące w przypadku podawania leku podczas posiłku lub po zmniejszeniu dawki. W bardzo rzadkich przypadkach: reakcje nadwrażliwości skórnej: wysypka, świąd, pokrzywka.
Dawkowanie ustala lekarz. Zazwyczaj podaje się 1-2 tabletek trzy razy dziennie łącznie z posiłkami.


Zalecana dawka dobowa dla dorosłych wynosi od 24 mg do 48 mg, podawana w dawkach podzielonych (w dwóch lub trzech). Dawkę należy ustalać indywidualnie. Poprawę można zaobserwować po kilku tyg. leczenia. Najlepsze wyniki terapeutyczne uzyskuje się po kilku m-cach leczenia.
Ograniczone doświadczenia ze stosowaniem leku w okresie ciąży, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania betahistiny w czasie ciąży.
Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią.


Kat. B. W czasie ciąży oraz karmienia piersią preparat powinno się stosować jedynie w przypadku, gdy korzyści wynikające ze stosowania przewyższają ryzyko.
tabletki 8 mg - 30, 100 sztuk tabletki 24 mg - 20,50 sztuk
N07CA
Nadwrażliwość na betahistynę lub którykolwiek ze składników leku; guz chromochłonny nadnerczy.
Suchość błony śluzowej jamy ustnej, bóle brzucha, senność, nudności (po dawkach 200 mg lub większych); drgawki (po dawce 728 mg); zaleca się postępowanie objawowe.
Tabletki podzielne.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©