Reklama
OPIS LEKU
BILIPOLINUM
iniekcje 30%; iniekcje 50%.
zastosowanie: Bilipolinum jest związkiem trójjodowym stosowanym jako środek cieniujący w badaniach radiologicznych pęcherzyka i dróg żółciowych. Wstrzyknięty dożylnie wydala się z żółcią. Drogi żółciowe uwidoczniają się po 30-60 minut od chwili wstrzyknięcia preparatu, natomiast woreczek żółciowy po 1-2 godzinach.
ubstancja czynna - adipiodone.
Preparatu nie należy stosować w uczuleniu na jod oraz w nadczynności gruczołu tarczycy.
Brak danych statystycznych na temat działań ubocznych, wiadomo jednak, że preparat może wywołać nudności, biegunkę, wymioty, bóle brzucha. Przy zbyt szybkim wstrzyknięciu środka może wystąpić uczucie gorąca z zaczerwienieniem skóry, niepokój, zawroty głowy, złe samopoczucie. Dość częstym powikłaniem jest zapaść naczyniowa. Może nastąpić ostra niewydolność nerek.
Dawkę ustala lekarz. Zastrzyki wykonuje wyłącznie służba zdrowia, która udziela bliższych informacji o preparacie. Dawka całkowita nie powinna przekroczyć 20 g na jedno badanie.
Nie należy przeprowadzać badania w trakcie ciąży.
Nie wiadomo czy środek przenika do mleka matki, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru przeprowadzenie badania w okresie karmienia dziecka piersią.
iniekcje 30% a 10 ampułek po 20 ml; iniekcje 50% a 10 ampułek po 20 ml.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©