Reklama
OPIS LEKU
CALCIUM CHLORATUM 10%
iniekcje 10%.

roztwór do wstrzykiwań dożylnych 100 mg /ml
CALCII CHLORIDUM
Niedobór wapnia, choroby uczuleniowe. Złamania kości. Tężyczka. Zatrucia solami potasu, magnezu oraz ołowiu.
Jony wapnia hamują wydzielanie gruczołów śluzowych. Uszczelniają ścianki naczyń włoskowatych, działają przeciw-alergicznie i uczestniczą w procesie krzepnięcia krwi. Jony wapnia spełniają również ważną rolę w procesie pracy mięśni.


Preparat zawiera chlorek wapnia w postaci roztworu do podawania pozajelitowego, pozwalający na szybkie uzupełnienie niedoborów wapnia w organizmie. Wapń jest regulatorem uwalniania i magazynowania substancji przekaźnikowych i hormonów.
Zjonizowany wapń jest aktywatorem lub inhibitorem enzymów biorących udział w procesie krzepnięcia krwi i przekazywania impulsów nerwowych.
substancja czynna - calcium chloride.

sześciowodny chlorek wapnia 100 mg; woda do wstrzykiwań do 1 ml;
Ampułka zawiera 10 ml roztworu.
# Stany niedoboru wapnia wymagające szybkiego jego uzupełnienia.
# Zatrucie antagonistami wapnia ( jeśli dochodzi do zaburzeń krążenia: spadek ciśnienia, zaburzenia przewodnictwa)
# Zatrucie siarczanem magnezu, fluorkami i szczawianami
# Pomocniczo w znacznej hiperkaliemii, resuscytacji krążeniowej.
Leku nie należy podawać w niedoborze potasu w organizmie. Leku nie wolno stosować w nadmiernym stężeniu wapnia we krwi, które może pojawić się w nadczynności hormonu przytarczycy, przedawkowaniu witaminy D, nowotworach, zwłaszcza w fazie przerzutów na tkankę kostną. Leku nie należy podawać w niedomodze nerek, zwiększonym wydzielaniu wapnia w moczu. Leku nie wolno podawać pacjentom zażywającym glikozydy nasercowe lub preparaty arsenu. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli wapń stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Jednoczesne stosowanie leków z grupy tetracyklin powoduje, że oba preparaty, tj. wapń i antybiotyk tworzą nierozerwalny związek, który nie wywiera jakiegokolwiek efektu leczniczego i zostaje wydalony przez organizm. W razie zamiaru stosowania innych leków łącznie z wapniem należy poradzić się lekarza.


Ostrożność jest niezbędna podczas stosowania u pacjentów z upośledzoną czynnością nerek oraz chorobami serca.
1/100
- Podwyższone stężenie wapnia we krwi.

<1/1000
- Zaburzenia przewodu pokarmowego. Zaparcie. Biegunka.


Może wystąpić uczucie mrowienia, ucisku lub pieczenia w miejscu podania. W niektórych przypadkach może wystąpić rozszerzenie naczyń obwodowych i umiarkowany spadek ciśnienia tętniczego.

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu.
Nie stosować leku po terminie ważności.
Dawkę ustala lekarz. Zazwyczaj 1 zastrzyk dziennie lub co drugi dzień. Zastrzyki wykonuje wyłącznie służba zdrowia, która udziela bliższych informacji o leku.


Z uwagi na rodzaj preparatu, dawkowanie jest określane ściśle przez lekarza, zależnie od stopnia niedoboru wapnia.

DOROŚLI:
5-10 ml 10% roztworu bardzo powoli dożylnie, z szybkością 1-2 ml/min. Należy zatrzymać podawanie leku, o ile pacjent skarży się na jakiekolwiek niekorzystne objawy z nim związane i wznowić podawanie leku dopiero wtedy, gdy objawy te ustąpią. Po wstrzyknięciu leku pacjent powinien przez kilka minut pozostać w pozycji leżącej.

DZIECI:
0,2-0,3 ml/kg/dawkę (20-30 mg/kg/dawkę ) 10% roztworu bardzo powoli dożylnie.
Lek może być stosowany u kobiet ciężarnych, jeśli w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.
iniekcje 10% a 10 ampułek po 10 ml.

Ampułki poj. 10 ml pakowane po 10 i 50 sztuk.
Przechowywać w temperaturze pokojowej ( od 15ºC do 25ºC). Nie zamrażać.
Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Hiperkalcemia,
kamica nerkowa,
ostra niewydolność nerek,
migotanie komór.
Podawanie, zwłaszcza dożylne, soli wapnia pacjentom przyjmującym glikozydy nasercowe grozi wywołaniem groźnych zaburzeń rytmu serca. Jeśli podanie preparatu w takim wypadku jest konieczne, należy podawać go powoli i w małych porcjach, najlepiej we wlewie kroplowym.
Chlorek wapniowy zmniejsza skuteczność jednocześnie stosowanego atenololu, werapamilu oraz tetracyklin, wydłuża i nasila działanie tubokuraryny.
Preparat nie wywiera wpływu na wymienione wyżej czynności.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©