Reklama
OPIS LEKU
CALCIUM PANTOTHENICUM
tabletki 25 mg; tabletki 100 mg.
PANTOTHENATE CALCIUM
Zapobiegawczo i leczniczo w stanach alergicznych, w chorobach skóry, włosów, paznokci. W zakaęnym zapaleniu wątroby, w półpaścu, oparzeniach, w owrzodzeniu podudzi, w okulistyce przy uszkodzeniu lub owrzodzeniu rogówki. W nieżycie nosa.
Kwas pantotenowy zaliczany jest do grupy witamin B. Jego znaczenie dla organizmu nie jest ostatecznie wyjaśnione, chociaż jest zalecany w różnych chorobach skóry i błon śluzowych, a także w zaburzeniach przewodu pokarmowego.


Rozpuszczalna w wodzie sól wapniowa kwasu pantotenowego (witaminy B5).
Kwas pantotenowy wchodzi w skład koenzymu A, odgrywającego ważną rolę w metabolizmie białek, tłuszczów i węglowodanów, jest więc niezbędny w procesach metabolicznych i regeneracyjnych organizmu. Pantotenian wapnia stosowany jest zarówno w leczeniu jak i profilaktyce niedoboru witaminy B5 w organizmie.
Ułatwia regenerację skóry i nabłonków, wpływa na wzrost włosów i paznokci, ma także działanie przeciwzapalne.
substancja czynna - calcium pantothenate.

1 tabl. zawiera 100 mg pantotenianu wapnia.
* Ropne choroby skóry,
* oparzenia,
* owrzodzenie podudzi,
* owrzodzenie rogówki,
* półpasiec,
* uszkodzenie miąższu wątroby,
* choroby przyzębia i przewlekłe zapalenia jamy ustnej.
Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli kwas pantotenowy stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Zamiar stosowania innych preparatów w trakcie zażywania leku należy omówić z lekarzem.
Brak danych statystycznych na temat działań ubocznych, wiadomo jednak, że jednoczesne stosowanie leków z grupy barbituranów oraz antybiotyków może wywołać reakcje alergiczne.


Występują sporadycznie. W przypadkach nadwrażliwości mogą wystąpić reakcje alergiczne lub zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (nudności, biegunka).
Dorośli - 50-75 mg 3 razy dziennie, lub 100-200 mg 2-3 razy dziennie.
Dzieci do 3 miesiąca życia 25 mg 3 razy dziennie; od 4 miesiąca życia do 4 roku życia 50 mg 3 razy dziennie; od 4-18 roku życia 100 mg 2-4 razy dziennie.


Dorośli:
2-3 razy na dobę od 50 do 200 mg,
dzieci

* do 3 mż.: 3 razy na dobę po 25 mg,
* od 4 mż. do 3 lat: 3 razy na dobę po 50 mg,
* od 4 do 18 lat: 200-400 mg/dobę w 2-4 dawkach podzielonych.
Ograniczone doświadczenia ze stosowaniem leku w okresie ciąży, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania kwasu pantotenowego podczas ciąży.
Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią.


Brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania kwasu pantotenowego w ciąży i podczas karmienia piersią.
tabletki 25 mg a 50 szt.; tabletki 100 mg a 50 szt.
A11HA
* Hiperkalcemia,
* kamica nerkowa,
* upośledzenie czynności nerek,
* nadwrażliwość na składniki leku.
Przy jednoczesnym stosowaniu preparatu z antybiotykami, narkotycznymi lekami przeciwbólowymi, barbituranami mogą wystąpić działania niepożądane.
Kwas pantotenowy jest uważany za nietoksyczny. Jednak po przyjęciu bardzo dużych dawek jego soli wapniowej istnieje ryzyko hiperkalcemii (zwłaszcza u osób leczonych tiazydami). Może to mieć szczególne znaczenie u osób przyjmujących glikozydy naparstnicy (ryzyko wystąpienia ich działania toksycznego).
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©