Reklama
OPIS LEKU
CAPASTAT
iniekcje 1000 mg.
Gruźlica oporna na leczenie lekami pierwszego rzutu. Lek stosuje się łącznie z innymi środkami przeciwgruźliczymi, jak np. isoniazydem.
Kapreomycyna jest antybiotykiem skutecznym na prątki gruźlicy. Lecz jej skuteczność jest słabsza od ryfampicyny. Preparat stosuje się u pacjentów uczulonych na inne leki przeciwgruźlicze.
substancja czynna - capreomycin sulfate.
Leku nie wolno podawać niemowlętom. Pacjenci cierpiący na niewydolność nerek, uszkodzenie słuchu, lub uczuleni na kapreomycynę powinni powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji. W trakcie leczenia należy regularnie przeprowadzać laboratoryjne badania czynności wątroby oraz stężenia jonów potasowych w osoczu krwi.
Brak danych statystycznych na temat działań niepożądanych wiadomo jednak, że preparat uszkadza nerw słuchowy, a także kanaliki nerkowe. Zaburzenia w gospodarce wapniowej i potasowej oraz zatrzymanie azotu w organizmie wpływają na uszkodzenie nerek oraz wątroby. Lek może wywołać zawroty głowy, drżenia, przytępienie słuchu lub głuchotę (czasami nieodwracalnie), gorączkę. Ból i podrażnienie oraz obrzmienie w miejscu wstrzyknięcia leku.
Dawkę ustala lekarz. Dawka zależy od wieku oraz wagi ciała pacjenta.
Istnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na płód. Nie wolno zażywać leku w okresie ciąży.
Istnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na karmione dziecko. Nie wolno zażywać leku w okresie karmienia.
iniekcje 1000 mg a 1 fiolka z substancją suchą.
Roztwór przygotowany do wstrzyknięcia i przechowywany w lodówce zachowuje ważność w ciągu 10 dni od momentu sporządzenia.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©