Reklama
OPIS LEKU
CARBO ACTIV
kapsułki twarde 200 mg
Węgiel leczniczy stanowi sproszkowany węgiel aktywowany, który posiada dużą zdolność adsorbcji. Po przyjęciu doustnym węgiel leczniczy adsorbuje na swojej znacznie rozbudowanej powierzchni wszystkie substancje znajdujące się w przewodzie pokarmowym, w tym toksyny bakteryjne, utrudniając ich wchłanianie z przewodu pokarmowego; zatrzymuje też na swojej powierzchni drobnoustroje (bakterie, grzyby).
Węgiel leczniczy jest najsilniejszym środkiem adsorbującym stosowanym w lecznictwie.
Adsorbcji na powierzchni węgla ulega większość stałych produktów leczniczych (salicylany, barbiturany, benzodiazepiny, fenotiazyny, klonidyna, kokaina, środki pobudzające OUN, glikozydy nasercowe, niesterydowe leki przeciwzapalne, nikotyna, paracetamol, inhibitory MAO, propranolol, fenytoina, środki blokujące receptory beta-adrenergiczne, chinina, związki purynowe, zidowudyna.
Węgiel leczniczy nie adsorbuje rozpuszczalników organicznych, w tym alkoholi, słabo adsorbuje sole mineralne rozpuszczalne w wodzie. Węgiel leczniczy nie wchłania się z przewodu pokarmowego.
Po podaniu wydala się w całości z kałem.
Węgiel leczniczy (Carbo medicinalis) 200mg;
Skład kapsułki: żelatyna, erytrozyna, żółcień chinolinowa, indygotyna do 300mg.
Zatrucia pokarmowe, biegunki.
Pomocniczo we wzdęciach. W zatruciach lekami i substancjami chemicznymi w porozumieniu z lekarzem.
W przypadku biegunki nie ustępującej po podaniu węgla leczniczego należy zasięgnąć porady lekarza.
Po zastosowaniu znacznych ilości węgla leczniczego obserwuje się zaparcia.
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat:
W lżejszych zatruciach pokarmowych z objawami wzdęć lub nadmiernej fermentacji jelitowej tradycyjnie przyjmuje się doustnie 4-6 kapsułek kilka razy dziennie, aż do ustąpienia objawów.
W poważniejszych przypadkach biegunki:
zawartość 15-30 kapsułek wysypać do niewielkiej ilości wody i przyjmować w postaci zawiesiny co godzinę (3-4 razy) do ustąpienia objawów.
W przypadku zatruć chemicznych i w zatruciach lekami przyjąć niezwłocznie po 10 kapsułek węgla, popijając wodą, a następnie powtórzyć tę dawkę kilkakrotnie. Natychmiast zawiadomić lekarza, który zdecyduje o dalszym postępowaniu.
W poważniejszych zatruciach podaje się jednorazowo 4-10 g węgla leczniczego (zawartość 20-50 kapsułek) w postaci zawiesiny w wodzie.
Zawiesinę można podawać sondą żołądkową podczas płukania żołądka.

Dzieci powyżej 1 roku życia
W przypadku zatruć lekami lub substancjami chemicznymi podaje się zwykle jednorazowo 10-20 kapsułek.
Dzieciom poniżej 4 roku życia należy zawartość kapsułek wsypać do niewielkiej ilości wody i podać w postaci zawiesiny.
Niemowlętom w przypadku zatruć podaje się przeciętnie jednorazowo 1 g (zawartość 5 kapsułek ) na kg wagi dziecka.
Nie są znane przeciwwskazania do stosowania węgla leczniczego w okresie ciąży i karmienia, należy jednak wziąć pod uwagę właściwości zapierające leku.
20 sztuk
Preparat przechowywać w zamkniętych opakowaniach, w temp. 15º-25ºC.
Chronić od światła i wilgoci.
Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.
A07
Węgiel leczniczy podany równocześnie z innymi lekami znacznie osłabia ich wchłanianie z przewodu pokarmowego i ich działanie (dotyczy to środków wymienionych w punkcie "Opis działania" oraz doustnych środków antykoncepcyjnych, leków przeciwzakrzepowych i antybiotyków).
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©