Reklama
OPIS LEKU
CARDONIT PROLONGATUM
tabletki 40 mg; tabletki 60 mg; tabletki 80 mg.

Tabletki o przedłużonym działaniu 40,60,80 mg
ISOSORBIDI DINITRAS
Choroba naczyń wieńcowych serca (angina pektoris), niewydolność serca.
Cardonit prolongatum podobnie jak nitrogliceryna ma działanie rozszerzające naczynia krwionośne. Zażycie leku chroni przed ponownym atakiem bólu wieńcowego na 6 do 12 godzin. Efekt działania tabletki następuje w ciągu 1 minuty w razie ssania tabletki. Połknięta tabletka daje efekt po 20 minutach od chwili podania.


Lek rozszerzając naczynia zmniejsza opór obwodowy i ułatwia pracę serca, obniża ciśnienie krwi. Działa łagodniej ale bardziej długotrwale niż nitrogliceryna. Lek jest uwalniany z tabletki w ciągu 6 godzin; jego działanie rozpoczyna się po kilkudziesięciu minutach i utrzymuje się 8-12 godzin. Zawartość 40, 60, 80 mg w tabletce preparatu o przedłużonym działaniu pozwala lekarzowi na dobranie odpowiedniego dawkowania.
substancja czynna - isosorbide dinitrate.

1 tabletka zawiera 40, 60, lub 80 mg dwuazotanu izosorbitu
* Ból w chorobie wieńcowej
* dusznica bolesna stabilna i niestabilna,
* początkowy okres zawału serca
* profilaktycznie - zapobieganie atakom bólu wieńcowego,
* niewydolność krążenia przewlekła /łącznie z naparstnicą i lekami moczopędnymi/.
Nie wolno podawać w zapaleniu mięśnia sercowego. Pacjenci cierpiący na niskie ciśnienie, uszkodzenie centralnego układu nerwowego po przebytym wylewie krwi do mózgu, zwężenie tętnic, długotrwałą chorobę serca, anemię lub niedoczynność tarczycy powinni powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem stosowania preparatu. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli preparat stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną, dlatego też nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych ani wykonywać czynności precyzyjnych w trakcie jego stosowania.
Preparatu nie wolno podawać w uczuleniu na azotyny lub azotany.
W razie zapobiegania nagłemu atakowi choroby wieńcowej należy zażyć tabletkę w pozycji siedzącej, gdyż może nastąpić gwałtowne obniżenie ciśnienia jako efekt zażycia leku.


Lek ostrożnie podawać we wczesnym okresie pozawałowym.
1/100
- Zawrót głowy, mdłości, gwałtowne bicie serca, obniżenie ciśnienia krwi.
- Może wystąpić ból głowy za względu na rozszerzenie naczyń krwionośnych.
- Ból głowy zanika zazwyczaj po dłuższym stosowaniu leku.
- Ból głowy można uśmierzać środkami przeciwbólowymi.

<1/1000
- Omdlenie.


Rozszerzenie naczyń skórnych z zaczerwienieniem twarzy, bóle głowy, /zwłaszcza początkowo mogą być nasilone i uporczywe, zwykle słabnące przy kontynuowaniu leczenia/. Niekiedy mogą wystąpić przejściowe zawroty głowy oraz inne objawy niedokrwienia mózgu powodowane hipotonią ortostatyczną. Lek może działać jako fizjologiczny antagonista noradrenaliny, acetylocholiny, histaminy i in. związków. Niekiedy zdarza się indywidualna wrażliwość na hipotensyjne działanie azotynów i nawet po zwykłych dawkach terapeutycznych mogą wystąpić: nudności, wymioty, osłabienie, niepokój, bladość powłok i zapaść. Alkohol może nasilać to działanie.
Dawkę ustala lekarz. W celu zapobieżenia napadowi dławicy piersiowej należy połknąć całą tabletkę. W razie ataku podłożyć tabletkę pod język lub rozgryęć.
Tabletki należy zawsze mieć przy sobie.
W razie stosowania wysokich dawek leku wycofywanie go należy robić stopniowo obniżając dawkę. Nagłe przerwanie kuracji może sprowokować atak dławicy piersiowej.


Tabletkę połykać nie rozgryzając !
1 tabletka 40 mg - co 6-12 godzin lub w zależności od wskazań lekarza.
1 tabletka 60 mg ewentualnie 80 mg - co 12 godzin.
Zapobiegawczo w dusznicy bolesnej wskazane jest długotrwałe stosowanie leku.
Ograniczone doświadczenia ze stosowaniem leku w okresie ciąży, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania preparatu podczas ciąży.
Nie wiadomo czy lek przechodzi do mleka matki, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią.
tabletki 40 mg a 30 szt,; tabletki 60 mg a 30 szt. tabletki a 80 mg a 30 szt.
w temperaturze pokojowej.
C01DA
* Jaskra,
* nadwrażliwość na lek.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©