Reklama
OPIS LEKU
CAVINTON FORTE
tabletki 5 lub 10 mg
Preparat o działaniu neuroprotekcyjnym. Zawiera winpocetynę, substancję, która pobudza metabolizm mózgowy, zwiększa zużycie glukozy i tlenu oraz ich wykorzystanie w komórkach nerwowych. Zwiększa tolerancję komórek nerwowych na niedotlenienie. Winpocetyna zwiększa mózgowy obrót noradrenaliny i serotoniny. Ma działanie przeciwutleniające. Zmniejsza opór naczyń mózgowych oraz poprawia perfuzję obszarów o upośledzonym ukrwieniu, nie wywołując zmian w miejscach o prawidłowym przepływie krwi. Wybiórczo zwiększa przepływ krwi w mózgu i korzystnie wpływa na mikrokrążenie mózgowe (hamuje agregację płytek krwi, obniża patologicznie zwiększoną lepkość krwi, poprawia elastyczność erytrocytów i obniża ich zdolność do wychwytu adenozyny). Zależnie od stężenia poprzez blokowanie kanału sodowego wykazuje działanie neuroosłonowe i przeciwdrgawkowe. Badania farmakokinetyczne wykazały, że kinetyka winpocetyny nie różni się u osób młodych i w podeszłym wieku. Preparat dobrze się wchłania i nie kumuluje się w organizmie.
1 tabl. zawiera 5 mg lub 10 mg winpocetyny.
* Neurologia: leczenie różnych rodzajów zaburzeń krążenia mózgowego, występujących w następstwie udaru, otępienia naczyniopochodnego, miażdżycy tętnic mózgowych, encefalopatii nadciśnieniowej i pourazowej, niewydolności kręgowo-podstawnej.
* W celu złagodzenia objawów psychicznych i neurologicznych zaburzeń krążenia mózgowego.
* Okulistyka: leczenie przewlekłych naczyniowych schorzeń naczyniówki i siatkówki oka. Otolaryngologia: leczenie niedosłuchu typu odbiorczego, choroby Meniere'a i szumów usznych.
Zaleca się kontrolę zapisu EKG u pacjentów z wydłużonym odcinkiem QT lub u pacjentów przyjmujących dodatkowy lek powodujący wydłużenie odcinka QT. W przypadku nietolerancji laktozy należy zwrócić uwagę na zawartość laktozy w preparacie.
Podczas stosowania leku mogą wystąpić następujące działania niepożądane: zmiany w zapisie EKG (obniżenie odcinka ST, wydłużenie odcinka QT, częstoskurcz i skurcze dodatkowe) - związek ich z leczeniem winpocetyną jest niepewny, ponieważ pojawiają się one samoistnie. Opisywano przemijające obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, zaczerwienienie twarzy. Rzadko obserwowano dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (zgaga, bóle brzucha, nudności, suchość błony śluzowej jamy ustnej) oraz o.u.n. (bezsenność, senność, bóle i zawroty głowy, osłabienie), które jednak mogą być objawami choroby podstawowej. W pojedynczych przypadkach stwierdzono wystąpienie skórnych reakcji alergicznych. W bardzo rzadkich przypadkach obserwowano leukopenię oraz zwiększenie stężenia enzymów wątrobowych.
Dorośli. Tabl. 5 mg: 1-2 tabl. 3x/dobę. Dawka podtrzymująca: 1 tabl. 3x/dobę. Tabl. forte (10 mg): 1 tabl. 3x/dobę.
W okresie ciąży i karmienia piersią podawanie leku jest przeciwwskazane. Jeśli lek jest niezbędny - należy przerwać karmienie piersią.
Cavinton - 50 sztuk; Cavinton Forte - 30 lub 90 sztuk
N06BX
* Nadwrażliwość na składniki preparatu.
* Ostra faza udaru krwotocznego,
* ciężka choroba niedokrwienna serca,
* ciężkie zaburzenia rytmu serca.
* Ciąża i okres karmienia piersią.
* Nie stosować u dzieci (brak wystarczających danych dotyczących stosowania leku w tej grupie wiekowej).
W rzadkich przypadkach winpocetyna nasilała hipotensyjne działanie a-metyldopy. Nie stwierdzono interakcji w przypadku podawania winpocetyny z b-adrenolitykami (chloranolol, pindolol) z klopamidem, hydrochlorotiazydem oraz z digoksyną, acenokumarolem i imipraminą. Leczenie skojarzone z winpocetyną nie stanowiło potencjalnego ryzyka wystąpienia oddziaływań z innymi lekami w przypadku leczenia cukrzycy glibenklamidem.
W zwykłych dawkach preparat może być stosowany u pacjentów z chorobami nerek i/lub wątroby, nawet w przypadku długotrwałego leczenia. Działanie lecznicze preparatu rozpoczyna się po około tyg., max. działanie lecznicze osiągane jest w ciągu 3 m-cy, a poprawa stanu pacjenta po 6-12 m-cach terapii. Tabl. przyjmować po posiłkach. W przypadku pominięcia dawki leku, należy przyjąć następną dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©