Reklama
OPIS LEKU
CEPHORAL
tabletki powlekane 200 mg; granulat 20 mg/ml.
Różne stany zapalne na tle infekcji bakteryjnych, głównie uszu, gardła, migdałków, oskrzeli oraz płuc. Cephoral znajduje również zastosowanie w leczeniu zakażeń dróg moczowych oraz w rzeżączce.
Cephoral jest lekiem z grupy cefalosporyn, który wykazuje oporność na większość betalaktamaz - substancji inaktywujących antybiotyki. Preparat jest skuteczny wobec bakterii Gram-dodatnich oraz Gram-ujemnych. Cephoral uniemożliwia bakteriom syntezę ścian komórkowych, przez co uniemożliwia ich namnażanie. 50% substancji w stanie niezmienionym zostaje wydzielona z organizmu przez nerki. Efekt działania leku pojawia się po około 3 godzinach od jego zażycia.
substancja czynna - cefixime.
Preparatu nie wolno stosować w uczuleniu na cefalosporyny, lek należy stosować ostrożnie w uczuleniu na penicylinę. Pacjenci cierpiący na niewydolność nerek, powinni powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji. W niewydolności nerek lub wątroby należy szczególnie ściśle przestrzegać zaleceń lekarza.
Lek może przedłużać czas krzepnięcia krwi.
Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Cephoral stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Należy więc poradzić się lekarza w razie zamiaru stosowania innych leków łącznie z Cephoralem.
Już po paru dawkach następuje wyraźna poprawa zdrowia, nie oznacza to jednak, że kurację można zakończyć. Przedwczesne zakończenie leczenia grozi bowiem nawrotem infekcji.
>1/100
- Skórne reakcje uczuleniowe.
- Zaburzenia trawienne.
- Rozwolnienie, mdłości, wymioty.
- Bóle brzucha.

1/1000
- Bóle głowy.
- Pokrzywka.
- Stany zapalne pochwy.

<1/1000
- Zmniejszenie liczby białych ciałek krwi, płytek krwi, granulocytów.
- Anemia.
- Zapalenie jelit.
- Zmiany w pracy wątroby.
Dawkę ustala lekarz. Lek należy przyjmować łącznie z posiłkiem. Zazwyczaj dorośli 200-400 mg dziennie w jednej lub dwu dawkach. Dzieci zależnie od wagi ciała:
10 kg - 4 ml; 10-15 kg - 4-6 ml; 15-20 kg - 6-8 ml; 20-30 kg 8-12 ml; 30-40 kg 12-16 ml dziennie. Dzieciom podaje się lek 2 razy dziennie w dawce podzielonej.
Istnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na płód. Nie należy stosować leku w ciąży. Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru podawania leku w okresie karmienia dziecka piersią.
tabletki powlekane 200 mg 10 szt., 20 szt.; granulat 20 mg/ml 50 ml, 100 ml.
Granulat po zmieszaniu z wodą przechowywany w temperaturze pokojowej zachowuje ważność przez 14 dni.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©