Reklama
OPIS LEKU
CERUBIDINE
iniekcje 20 mg.
Leukemia.
Cerubidine jest lekiem z grupy cytostatyków. Jego działanie polega na zahamowaniu syntezy kwasu nukleinowego w komórkach. Po podaniu dożylnym bardzo szybko przenika do tkanek. Efekt jego działania utrzymuje się przez 28 godzin.
substancja czynna - daunorubicin hydrochloride.
Pacjenci cierpiący na choroby serca, choroby szpiku kostnego, zaburzenia funkcji szpiku kostnego w wyniku leczenia radiologicznego lub innymi cytostatykami, niedomogę nerek lub wątroby powinni powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji cytostatykiem. Cerubidine nie należy mieszać z heparyną lub innymi lekami. W czasie leczenia wykonywać regularne badania kardiologiczne.
Silnie żółte zabarwienie moczu pacjenta leczonego cytostatykiem nie oznacza jakiegokolwiek zagrożenia.
Wypłynięcie leku poza żyłę powoduje poważne lokalne reakcje w postaci martwicy tkanki.
Jeśli preparat wejdzie w kontakt ze skórą lub błoną śluzową należy natychmiast miejsce narażone dokładnie spłukać wodą z mydłem.
Ryzyko uszkodzenia mięśnia sercowego jest w bardzo dużym stopniu uzależnione od wielkości dawki leku. Leczenie oznacza w każdym przypadku zahamowanie produkcji szpiku kostnego.

>1/100
- Gorączka, zahamowanie produkcji szpiku kostnego, uszkodzenia serca - zmiany w EKG.
- Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej.
- Biegunka.
- Wysypka.
- Wypadanie włosów - zmiany odwracalne.
Dawkę ustala lekarz specjalista dostosowując ją do potrzeb pacjenta. Dawka nie powinna przekraczać 1,5 mg/kg wagi ciała na dobę. Zastrzyki wykonuje wyłącznie służba zdrowia, która udziela bliższych informacji o leku. 20 mg suchej substancji rozpuszcza się w 4 ml sterylizowanej wody. Lek można podawać we wlewach.
Istnieje prawdopodobieństwo uszkodzenia płodu. Nie wolno stosować leku w okresie ciąży, chyba że życie matki jest zagrożone.
Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią.
iniekcje 20 mg a 1 lub a 10 fiolek z substancją suchą + rozpuszczalnik.
Lek należy chronić od słońca.
Substancja gotowa do wstrzyknięcia zachowuje trwałość w temperaturze pokojowej przez 12 godzin.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©