Reklama
Encyklopedia leków
OPIS LEKU
CHININUM HYDROCHLORICUM
drażetki 50 mg; drażetki 300 mg.
Zapobieganie zachorowaniu na malarię, jak również jej leczenie. Chininę stosuje się także w leczeniu gośćca stawowego, stanach gorączkowych na tle przeziębień, pewnych chorobach mięśni oraz w leczeniu skórnych zmian wywołanych uczuleniem na światło.
Chinina jest substancją pochodzącą z kory drzewa Cinchona. Chinina hamuje procesy życiowe zarazków zimnicy w krwinkach czerwonych, przez co przeciwdziała napadom zimnicy. Działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo.
Malaria (z włoskiego mala aria - złe powietrze) jest spowodowana przez pasożyty, które dostają się do krwi ludzkiej w wyniku ukąszenia komara Anopheles. Pasożyty atakują czerwone ciałka krwi rozwijają się w nich, a następnie powodują rozpad krwinek. Chinina niszczy dojrzałe pasożyty, natomiast nie ma żadnego wpływu na ich niedojrzałe formy. Dlatego ważne jest aby kontynuować kurację przez co najmniej 4 tygodnie po powrocie z rejonu zagrożonego malarią.
substancja czynna - chinine hydrochloride.
Osoby cierpiące na epilepsję oraz uczulone na chininę nie mogą zażywać leku. Leku nie wolno również podawać pacjentom z wadą słuchu lub wzroku. Ci którzy cierpią na zaburzenia w funkcji nerek, łuszczycę, zmiany w obrazie krwi lub choroby mięśni (miastenię gravis) powinni powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji chininą.
Zanim zastosuje się lek należy przeprowadzić kontrolę wzroku. Jeśli leczenie jest długotrwałe trzeba robić przerwy w podawaniu leku co najmniej na okres 2 miesięcy, a to w celu skontrolowania skuteczności preparatu. Przedawkowanie leku u dzieci grozi śmiercią. Dlatego należy bardzo dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza, a tabletki chininy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli chininę stosuje się jednocześnie z innymi lekami.
1/100
- Mdłości.
- Kłopoty trawienne.
- Bóle i zawroty głowy.
- Świąd, wysypka, reakcje alergiczne skóry.
- Zmiana barwy włosów i skóry.
- Podczas długotrwałej kuracji mogą pojawić się zaburzenia wzroku w postaci zamglonego obrazu, które to zaburzenia ustępują po odstawieniu leku.

1/1000- <1/1000
- Brak apetytu.
- Zmiany w obrazie krwi.
- Zmiany w funkcji wątroby.
- Niepokój.
- Trwałe pogorszenie słuchu.
- Zaburzenia akomodacji oka.
- Trwałe uszkodzenie siatkówki oka, co wyraża się w błędnym pojmowaniu odległości i kształtów.
Dawkę ustala lekarz. Zazwyczaj w malarii pacjentom dorosłym podaje się w ciągu pierwszych 2 dni 1000-2000 mg dziennie w dawce podzielonej. Następnie 500-1500 mg dziennie w ciągu kilku tygodni.
Dzieci od 1-3 roku życia 100-300 mg na dobę w dawkach podzielonych; 3-7 lat 300-700 mg na dobę w dawkach podzielonych; 8-14 lat 700-1000 mg na dobę w dawkach podzielonych.
Ryzyko uszkodzenia płodu. Nie wolno podawać chininy w czasie ciąży, chyba że życie matki jest zagrożone.
Preparat przenika do mleka matki, lecz jego oddziaływanie na karmione dziecko jest mało prawdopodobne. Zamiar stosowania leku podczas karmienia piersią należy jednak omówić z lekarzem
drażetki 50 mg a 10 szt; drażetki 300 mg a 10 szt.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©