Reklama
OPIS LEKU
CHLORCHINALDIN
drażetki 100 mg; maść 3%; tabletki do ssania 2 mg; tabletki dopochwowe 200 mg.
Wewnętrznie - zakażenia bakteryjne przewodu pokarmowego, biegunki letnie u dzieci. Czerwonka pełzakowata. Lamblioza. Zewnętrznie - ropne stany zapalne skóry pochodzenia bakteryjnego, stany zapalne błony śluzowej nosa, jamy ustnej, migdałków, w ropnych i rzęsistkowych zapaleniach pochwy.
Chlorchinaldin jest środkiem bakteriobójczym, który działa na wiele szczepów bakteryjnych. Preparat niszczy również pierwotniaki oraz grzyby. Lek wchłania się z przewodu pokarmowego w bardzo małym stopniu a także nie niszczy flory bakteryjnej przewodu pokarmowego.

Chemioterapeutyk, pochodna chinoliny. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwpierwotniakowo.
Po podaniu doustnym prawie nie wchłania się z przewodu pokarmowego.
substancja czynna - chlorquinaldol.

1 tabl. do ssania zawiera 2 mg chlorchinaldolu.
Stany zapalne jamy ustnej, dziąseł, pleśniawki, grzybica jamy ustnej i gardła po leczeniu antybiotykami.
Preparatu nie wolno podawać w uczuleniu na chlorquinaldol, w niewydolności wątroby lub nerek, w biegunkach niebakteryjnego pochodzenia. Maści nie należy stosować w martwicowych owrzodzeniach skóry, np. w martwicowych owrzodzeniach podudzi. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Chlorchinaldin stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Jod oraz jony metali neutralizują działanie preparatu (wapń, żelazo, magnez, cynk). Nie należy zatem jednocześnie z lekiem stosować preparatów zawierających te pierwiastki, a także spożywać mleka lub sera jednocześnie z lekiem. Zamiar zażywania innych leków jednocześnie z Chlorchinaldiną należy omówić z lekarzem.
Brak danych statystycznych na temat działań ubocznych, wiadomo jednak, że lek może wywołać nudności, bóle i zawroty głowy, reakcje skórne. Dłuższe leczenie może spowodować uszkodzenie nerwów, prowadzące do pogorszenia pracy mięśni, a także uszkodzenie nerwu wzroku. Pojawienie się objawów neurologicznych jest sygnałem do przerwania leczenia.

Podrażnienie błony śluzowej, świąd, objawy alergiczne (wysypka, pokrzywka).
Dawkę ustala lekarz. Zazwyczaj lek stosuje się w następujących dawkach:
Drażetki - Dorośli 100-200 mg 3 razy dziennie w ciągu 7 dni; wyjątkowo i najwyżej w ciągu 4 tygodni. Dzieci 10-20 mg/kg wagi ciała na dobę w dawce podzielonej.
Tabletki do ssania - co 2 godzinny ssać 1 tabletkę w razie bólu gardła i zakażenia jamy ustnej.
Tabletki dopochwowe - zakładać na noc głęboko do pochwy w ciągu 7 kolejnych dni. Leczenie należy rozpocząć na 2-4 dni po ustaniu miesiączki.
Maść-miejsca chorobowo zmienione smarować cienką warstwą maści 2-3 razy dziennie.

Ssać powoli 1-2 tabl. co 1 h (nie przekraczać 20 mg/24 h), nie rozgryzać.
Ograniczone doświadczenia ze stosowaniem leku w okresie ciąży, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania preparatu podczas ciąży.
Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią.

Bezpieczeństwo stosowania w ciąży: kat. C (wg US FDA). Ze względu na brak odpowiednich badań, preparat może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku, gdy korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Preparatu nie należy stosować w okresie karmienia piersią.
drażetki 100 mg a 20 szt.; maść 3% a 20 g; tabletki do ssania 2 mg a 20 szt.; tabletki dopochwowe 200 mg a 10 szt.

tabl. do ssania: (2 mg) 20 szt.
tabl. do ssania o smaku czarnej porzeczki: (2 mg) 20 szt.
R02AA11
Nadwrażliwość na składniki preparatu.
Związki metali i jodu osłabiają działanie preparatu.
1 tabl. Chlorchinaldin o smaku czarnej porzeczki zawiera 363,52 mg sacharozy. 1 tabl. Chlorchinadin zawiera 364 mg sacharozy.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©