Reklama
Encyklopedia leków
Spis Alfabetyczny
OPIS LEKU
CLAFORAN; CLAFORAN I.V.; CLAFORAN I.V.|I.M.
iniekcje dożylne i domięśniowe 500 mg; iniekcje dożylne i domięśniowe 1000 mg; iniekcje dożylne i domięśniowe 2000 mg
Poważne infekcje spowodowane bakteriami wrażliwymi na cefotaxim, jak np. posocznica, zapalenie opon mózgowych, zapalenie nerek, zapalenie płuc u wyczerpanych pacjentów, a także rzeżączka oporna na leczenie penicyliną. Profilaktycznie przed operacją na jelicie grubym w kombinacji z innym antybiotykiem niszczącym beztlenowce (bakterie żyjące w środowisku bez tlenu).
Claforan należy do antybiotyków z rodziny cefalosporyn. Ma szerokie spektrum, tzn. działa na wiele szczepów bakteryjnych oraz jest oporny na pewne enzymy produkowane przez bakterie, tzw. betalaktamazy. Enzymy te unieszkodliwiają działanie niektórych antybiotyków, np. penicylinę. Claforan uniemożliwia bakteriom syntezę ścian komórkowych - bakterie giną.
substancja czynna - cefotaxime sodium.
Claforanu nie wolno podawać pacjentom z alergią na penicylinę lub cefalosporyny. Jeśli substancja do iniekcji ma zabarwienie silnie żółte lub brunatne, nie nadaje się do użytku.
Występują u około 5% leczonych pacjentów. Około 30% skarży się na ból w miejscu iniekcji, ból ten jest krótkotrwały.

>1/100
- Reakcje alergiczne skóry.
- Biegunka.
- Ból i zakrzepy krwi w miejscu iniekcji.

1/1000
- Zmiany w obrazie krwi.

<1/1000
- Wstrząs alergiczny.
- Zapalenie jelit.
Dawkę ustala lekarz. Zazwyczaj dla dorosłych i dzieci ponad 12 lat wynosi ona 1 g co 12 godzin. Dawkowanie jednak może ulegać zmianom w zależności od typu infekcji i wagi ciała pacjenta. a także stanu jego nerek. Zastrzyki wykonuje wyłącznie służba zdrowia, która udziela bliższych informacji o leku.
Ograniczone doświadczenia ze stosowaniem leku w okresie ciąży, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania antybiotyku podczas ciąży.
Preparat przenika do mleka matki. Zamiar stosowania leku podczas karmienia piersią należy omówić z lekarzem.
iniekcje dożylne i domięśniowe 1000 mg a 1 flakon (Polfa); iniekcje 1000 mg a 1 fiolka; iniekcje 2000 mg a 1 fiolka (Jugoramedija); iniekcje dożylne i domięśniowe 500 mg; iniekcje dożylne i domięśniowe 1000 mg; iniekcje dożylne 2000 mg (Roussel Uclaf).
Lek należy chronić od światła
Płyn przyrządzony do zastrzyku jest ważny 12 godzin od momentu zmieszania substancji z rozpuszczalnikiem.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©