Reklama
OPIS LEKU
CLARITINE
tabletki 10 mg ; syrop 1 mg/ml
Różne typy uczuleń, katar sienny, wysypki, pokrzywki.
Clarityna jest antagonistą histaminy, substancji która wydziela się z pewnych komórek kiedy organizm jest narażony na czynniki wywołujące uczulenia. Uczulenia te to, np. podrażnienie błon śluzowych nosa ...


Trójpierścieniowy lek przeciwhistaminowy nowej generacji, blokujący wybiórczo obwodowe receptory H1. Charakteryzuje się silnym działaniem, które pojawia się już po 10-30 min i utrzymuje do 24 h. Bardzo dobrze i niezależnie od obecności pokarmu wchłania się z przewodu pokarmowego. Wiązanie z białkami osocza wynosi 96-99%. T0,5 we krwi wynosi 24 h. Jest metabolizowany w wątrobie. Wydala się zarówno z moczem (głównie w postaci aktywnych metabolitów), jak i z kałem. Nie wywiera działania uspokajającego i nie powoduje senności, nie działa przeciwcholinergicznie. Nie upośledza sprawności psychomotorycznej. Łagodzi objawy nieżytu nosa, zmniejszając wydzielinę z nosa i uczucie jego zatkania, oraz świąd i pieczenie oczu.
substancja czynna - loratadine.


1 tabl. zawiera 0,01 g; 1 ml syropu zawiera 0,001 g loratadyny.
Sezonowy i całoroczny alergiczny nieżyt nosa, przewlekła pokrzywka i inne dermatozy przebiegające ze świądem.
1/100
- Ból głowy.

1/1000
- Zawroty głowy.


Rzadko uczucie zmęczenia, nudności, ból głowy.
Dawkę ustala lekarz. Zazwyczaj dawka dla dorosłych i dzieci ponad 8 lat i powyżej 30 kg wagi ciała wynosi 1 tabletka dziennie.


Dorośli i dzieci powyżej 12 r.ż. 1 tabl. (10 mg) lub 2 łyżeczki do herbaty syropu raz dziennie. Dzieci 2-12 r.ż.: dzieci o m.c. powyżej 30 kg - 1 tabl. (10 mg) lub 2 łyżeczki do herbaty syropu raz dziennie; dzieci o m.c. poniżej lub 30 kg - 1/2 tabl. (5 mg) lub 1 łyżeczka do herbaty syropu raz dziennie.
Ograniczone doświadczenia ze stosowaniem leku w okresie ciąży, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania Clarityny podczas ciąży.
Preparat przenika do mleka matki, lecz oddziaływanie na karmione dziecko jest mało prawdopodobne. Zamiar stosowania leku podczas karmienia piersią należy jednak omówić z lekarzem.
tabletki 10 mg a 10 szt., a 30 szt.

syrop - butelka 120 ml tabletki - 10 lub 30 sztuk
R06AX13
Nadwrażliwość na lek, ciąża, laktacja, dzieci do 2 r.ż.
W przeciwieństwie do innych leków przeciwhistaminowych nie wykazuje interakcji z barbituranami, benzodiazepinami, alkoholem.
Lek należy odstawić na około 2 dni przed wykonaniem testów skórnych.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©