Reklama
OPIS LEKU
CLOSTILBEGYT
tabletki 50 mg.
CLOMIFENE CITRATE
Niepłodność wynikająca z braku jajeczkowania.
Preparat stymuluje jajniki do normalnej funkcji.


Preparat wykazuje silne działanie antyestrogenowe, a jednocześnie słaby efekt estrogenny. Działanie antyestrogenowe leku przerywa mechanizm negatywnego sprzężenia zwrotnego. Pobudzeniu ulega tworzenie się gonadotropin. U mężczyzn wzrasta także wydzielanie gonadotropin, pobudzając spermatogenezę.
substancja czynna - clomifene citrate.

1 tabletka zawiera 50 mg cytrynianu klomifenu.
Niepłodność spowodowana brakiem owulacji. Lek z wyboru w leczeniu zespołu policystycznych jajników przy prawidłowym wydzielaniu gonadotropin. Zespół Chiari-Frommela. Wtórny brak miesiączki, oligospermia. Może być stosowany w mlekotoku pod warunkiem, że wcześniej wykluczono raka sutka.
Leku nie należy podawać w niedostatecznej funkcji wątroby, w krwawieniach z pochwy o nieznanej przyczynie lub w skłonności do powstawania guzów jajnika.
Zaburzenia wzroku spowodowane lekiem są przeciwskazaniem do prowadzenia pojazdów mechanicznych w trakcje kuracji.


Lek może powodować przejściowe zaburzenia widzenia i z tych względów nie należy podawać klomifenu pacjentom prowadzącym pojazdy lub obsługującym urządzenia mechaniczne. Terapię powinno poprzedzić dokładne badanie ginekologiczne. W trakcie leczenia należy również za pomocą USG kontrolować wielkość jajników.
1/100
- Uderzenia krwi do głowy.
- Zawroty i bóle głowy, mdłości, bóle brzucha.
- Powiększenie jajników, guzy jajników, bolesne napięcie gruczołów sutkowych.
- Drażliwość, bezsenność, zaburzenia wzroku.

1/1000- <1/1000
- Wzrost wagi ciała, zmęczenie, krwawienia z pochwy, pokrzywka, wysypka alergiczna, przejściowe wypadanie włosów, depresja


Zawroty i bóle głowy, nudności, rzadziej wymioty, napięcie nerwowe, bezsenność, przyrost wagi ciała, bóle w podbrzuszu, uderzenia gorąca. Przy długotrwałej kuracji lek może spowodować odwracalne wypadanie włosów. Po leczeniu może wystąpić ciąża mnoga.
Dawkę ustala lekarz. Zazwyczaj d1-2 tabletek w ciągu pięciu dni.


W przypadkach braku owulacji, poczynając od 5 dnia cyklu raz na dobę 50 mg p.o. przez 5 dni; w razie braku rezultatu w kolejnym cyklu podaje się od 5 dnia 100 mg na dobę w 2 dawkach podzielonych przez 5 dni. W przypadku niepowodzenia, stosując takie same dawki, można ponowić próbę w trakcie następnego cyklu. Po 3-miesięcznej przerwie istnieje możliwość powtórzenia próby przez 3 kolejne cykle. Dalsze próby są bezcelowe. W braku miesiączki po doustnych środkach antykoncepcyjnych podawanie 50 mg dziennie przez 5 dni daje pozytywne wyniki przeważnie już po pierwszej kuracji. W przypadkach oligospermii podaje się 50 mg na dobę przez 6 tyg.
Ograniczone doświadczenia ze stosowaniem leku w okresie ciąży, ze względu na przeznaczenie leku. Jeśli preparat został zastosowany podczas ciąży należy skontaktować się z lekarzem.
tabletki 50 mg a 10 szt.
G03GB
Nadwrażliwość na klomifen, ciąża, zaburzenia funkcji wątroby, zaburzenia czynności przysadki mózgowej, guzy przysadki, nowotwory macicy i jajników, zaburzenia czynności nadnerczy, choroby tarczycy, krwawienia z dróg rodnych o nieznanej etiologii, zaburzenia krzepnięcia.
Nie zostały udokumentowane.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©