Reklama
OPIS LEKU
CORTINEFF
maść do oczu 0,1%; tabletki 100 mg.
Cortineff w tabletkach stosuje się w leczeniu choroby Addisona (niedoczynność kory nadnerczy) oraz w nadprodukcji hormonów męskich w nadnerczach. W leczeniu choroby Addisona stosuje się Cortineff razem z kortyzonem. Cortineff maść do oczu stosuje się w alergicznym zapaleniu spojówek, w ostrym uczuleniowym zapaleniu rogówki, w stanach pourazowych gałki ocznej oraz innych chorobach uczuleniowych oka.
Cortineff jest preparatem kortyzonowym (glukokortykoid), który przeciwdziała stanom zapalnym oraz alergiom. Przede wszystkim ma on jednak silne działanie na przemianę soli i związków mineralnych w ustroju oraz gospodarkę wodną.
substancja czynna - fludrocortisone acetate.
Pacjenci cierpiący na zgąbczenie kości, będący świeżo po operacji jelit, cierpiący na choroby psychiczne, wrzód żołądka, cukrzycę, wysokie ciśnienie krwi, niewydolność serca, gruęlicę oraz infekcje wirusowe lub grzybice powinni powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji Cortineffem.
Maści do oczu nie należy stosować dłużej niż przez dwa tygodnie.
Maści nie stosować w wirusowych, bakteryjnych oraz grzybiczych zakażeniach oka. Nasilenie się stanu zapalnego oka w trakcie kuracji powinno być sygnałem do natychmiastowego przerwania stosowania leku. Osoby zamierzające poddać się szczepieniom powinny powiadomić służbę zdrowia o pozostawaniu na kuracji kortyzonowej. Działania niepożądane: Cortineff oddziałuje na gospodarkę elektrolitową ustroju i dlatego może powodować gromadzenie się wody w tkankach i obrzmienia.

1/100
- Zaburzenia w gospodarce wodnej, obrzmienia, wysokie ciśnienie, słabość mięśni.
- Maść może wywołać przemijające stany zapalne i podrażnienie spojówek, zwłaszcza w razie dłuższej kuracji.

1/1000- <1/1000
- Zwiększone ryzyko powstania zakrzepów krwi.
- Przygnębienie.
- Zmniejszone wydzielanie kortyzonu w organizmie.
- Syndrom Cushinga (gromadzenie się tłuszczu w okolicach korpusu i twarzy, zmiany skórne, zwiotczenie mięśni, wysokie ciśnienie krwi, zaburzenia menstruacji).
- Zahamowanie wzrostu u dzieci.
- Cukrzyca.
- Zmniejszenie odporności organizmu.
- Infekcje bakteryjne, między innymi gruęlica.
- Zgąbczenie kości.
- Zwiotczenie mięśni i zwiotczenie skóry.
- Pogorszone gojenie się ran.
- Długotrwałe leczenie może wywołać zwiększenie ciśnienia śródgałkowego oraz zwiększenie ciśnienia śródczaszkowego.

Większość działań ubocznych ustępuje w momencie ustania kuracji. Nie należy jednak zmieniać samowolnie zaleceń lekarza lub nagle przerywać przepisanej kuracji. W razie wystąpienia uciążliwych działań ubocznych trzeba skontaktować się z lekarzem.
Dawkę ustala lekarz. Należy dokładnie stosować zalecenia lekarza i samowolnie nie zmieniać przebiegu kuracji. Tabletki - zazwyczaj dla pacjenta dorosłego w chorobie Addisona : H-2 tabletek dziennie. W nadprodukcji hormonów męskich 1-2 tabletek dziennie.
Maść - dawkę przepisuje lekarz okulista. Na ogół maść stosuje się 1-2 razy dziennie.
Istnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na płód. Nie wolno zażywać leku w okresie ciąży.
Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią.
maść do oczu 0,1% a 3 g; tabletki 100 mg a 20 szt. Jelfa SA, Pabianice.
Lek należy przechowywać w suchym i zaciemnionym miejscu.
Maść traci ważność w 3 tygodnie po otwarciu opakowania.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©