Reklama
OPIS LEKU
CORTISONE
iniekcje zawiesina 25 mg/ml.
Niewydolność kory nadnerczy, stany zapalne na tle alergicznym. Cortisone stosuje się również w pewnych chorobach skóry oraz w chorobach nowotworowych.
Cortisone jest preparatem kortyzonowym (glukokortykoidem). Kortyzon jest produkowany w organizmie przez korę nadnerczy.
substancja czynna - cortisone acetate.
Pacjenci cierpiący na cukrzycę, gruęlicę, zgąbczenie kości, choroby psychiczne, chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy, niewydolność serca, infekcje bakteryjne lub wirusowe powinni powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji kortyzonem. Lek należy podawać z dużą ostrożnością dzieciom, a to ze względu na możliwość zakłócenia procesu wzrostu i rozwoju w młodym organizmie.
Osoby zamierzające poddać się szczepieniom powinny powiadomić służbę zdrowia o pozostawaniu na kuracji lekiem kortyzonowym. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Cortisone stosuje się jednocześnie z innymi lekami.
W czasie kuracji wskazana jest dieta bezsolna oraz podawanie chlorku potasu.
Działania uboczne nie występują, jeśli dawka leku odpowiada ilości kortyzonu wytwarzanej normalnie w organizmie. Jeśli natomiast leczenie wymaga stosowania dawek przekraczających normalne wydzielanie kory nadnerczy, działania uboczne są nieuniknione.

1/100
- Obrzmienia w wyniku zachwiania gospodarki wodnej i elektrolitowej organizmu.
- Wysokie ciśnienie, niedomoga serca, zmniejszona odporność organizmu na infekcje bakteryjne i wirusowe.
- Syndrom Cushinga.
- Zaczerwienienie i obrzęk twarzy, słabość mięśni, zgąbczenie kości, zahamowanie wzrostu u dzieci.
- Zwiększony porost włosów u kobiet, zmniejszone wydzielanie insuliny - uaktywnienie cukrzycy.

1/1000- <1/1000
- Reakcje uczuleniowe, zwiększonne ciśnienie w mózgu, zwiotczenie i suchość skóry, skłonność do krwiaków.
- Zaburzenia trawienne, jak mdłości, wrzód żołądka.
- Zaburzenia wzroku, zmętnienie soczewek, jaskra.
Dawkę ustala lekarz. Zazwyczaj lek podaje się domięśniowo 50- 200 mg dziennie w dawce podzielonej. Czas podawania leku powinien odpowiadać biologicznemu rytmowi wydzielania hormonu w organizmie, tj. 50% rano, 30% w południe oraz 20% wieczorem. Zastrzyki wykonuje wyłącznie służba zdrowia, która udziela bliższych informacji o leku.
Istnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na płód. Nie wolno stosować leku w okresie ciąży. Istnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na karmione dziecko. Nie wolno podawać leku w okresie karmienia.
iniekcje 25 mg/ml a 10 fiolek po 10 ml.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©