Reklama
Encyklopedia leków
OPIS LEKU
CORTROSYN; CORTROSYN DEPOT
iniekcje 0,25 mg/ml; iniekcje 1 mg/ml.
Cortrosyn i Cortrosyn depot stosuje się w celu kontroli funkcji kory nadnerczy, w zmniejszonej aktywności przedniego płata przysadki. Lek zaleca się również do pobudzenia kory nadnerczy, która pod wpływem terapii kortyzonowej zaprzestała produkować kortyzon. Cortrosyn depot stosuje się ponadto w reumatoidalnym zapaleniu stawów, w przewlekłych chorobach skóry, jak pęcherzyca lub złuszczające zapalenie skóry, we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, w chorobie Leśniowskiego-Crohna (stan zapalny na pograniczu jelita cienkiego i grubego), w zaostrzeniu stwardnienia rozsianego, w zaawansowanych stadiach chorób nowotworowych.
Cortrosyn jest preparatem hormonalnym, który przypomina działaniem hormon ACTH (adreno-cortico-tropowy hormon). ACTH jest wydzielany przez przysadkę mózgową, a następnie przez krew doprowadzany do kory nadnerczy, gdzie stymuluje produkcję hormonów kory nadnerczy, m. in. kortyzonu, który przytłumia procesy zapalne, oraz hormonów płciowych. Lek wykazuje maksymalne działanie po godzinie od momentu jego podania.
substancja czynna - tetracosactide.
Leku nie należy podawać w uczuleniu na tetracosactide lub ACTH, w ostrych psychozach, chorobach infekcyjnych, które nie są jednocześnie leczone antybiotykami, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, w niewydolności serca, w nadprodukcji hormonów męskich. Pacjenci cierpiący na cukrzycę. nadciśnienie krwi oraz choroby alergiczne powinni powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji Cortrosynem.
Jeśli lek stosuje się w celach diagnostycznych, - działania uboczne nie pojawiają się. Cortrosyn może wywołać reakcje uczuleniowe, zwłaszcza u alergików. Reakcje te mogą się pojawić w 30 min. od podania leku w postaci zaczerwienienia skóry, bólu w miejscu wstrzyknięcia, wysypki astmy oraz bezdechu.

>1/100
- Gromadzenie sodu oraz wody w ustroju.
- Wzrost ciśnienia krwi.
- Zmiany psychiczne.
- Zaburzenia hormonalne w razie długotrwałej terapii.
- Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy.
- Przebarwienia skóry.
- Spadek stężenia potasu oraz wzrost stężenia cukru we krwi.
- Zgąbczenie kości.
- Zwiększona skłonność do infekcji.

1/1000
- Wstrząs alergiczny.
- Lokalne reakcje alergiczne.

<1/1000
- Przejściowe powiększenie mięśnia sercowego u małych dzieci.
- Zmiany w obrazie krwi.
Dawkę ustala lekarz.
Przed zastosowaniem leku należy zawsze przeprowadzić 30-minutowy test uczuleniowy.
Zazwyczaj dawka lecznicza dla pacjenta dorosłego wynosi 0,25 mg dziennie we wlewie lub zastrzyku dożylnym. Zastrzyki wykonuje wyłącznie służba zdrowia, która udziela bliższych informacji o leku.
Istnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na płód. Nie wolno zażywać leku w okresie ciąży, chyba, że lekarz zadecyduje inaczej.
Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią.
iniekcje 0,25 mg/ml a 50 ampułek z substancją suchą + 50 szt. rozpuszczalnika po 2 ml; iniekcje 1 mg/ml a 5 ampułek, a 50 ampułek.
Preparat należy przechowywać w temperaturze 2ºC-8ºC, w miejscu zaciemnionym.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©