Reklama
OPIS LEKU
CUPRENIL
tabletki powlekane 250 mg
Reumatoidalne zapalenie stawów. Choroba Wilsona. Cystonuria. Zatrucia metalami ciężkimi.
Działanie Cuprenilu w leczeniu gośćca nie jest całkowicie wyjaśnione. Penicyllamina ma właściowości wiązania jonów metalu. Dzięki tej właściwości stosuje się preparat w leczeniu choroby Wilsona, choroby, która charakteryzuje się wrodzoną niemożnością przyswajania miedzi przez ustrój. Miedę, która w związku z tym znajduje się we krwi w nadmiernym stężeniu odkłada się w niektórych tkankach. Cuprenil przeciwdziała nadmiernym stężeniom miedzi we krwi, ponieważ wiąże ją i związek ten zostaje wydalony razem z moczem. Cuprenil stosuje się również w schorzeniu charakteryzującym się zwiększonym wydzielaniem w moczu aminokwasu - cystyny. Zwiększone wydzielanie cystyny w moczu sprzyja tworzeniu się kamieni nerkowych. Cuprenil zmniejsza wydzialanie cystyny i dzięki temu zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych.
substancja czynna - penicillamine.
Leku nie wolno podawać pacjentom uczulonym na penicyllaminę. Osoby cierpiące na uszkodzenie szpiku kostnego, choroby nerek lub wątroby powinny powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji Cuprenilem. W czasie trwania kuracji należy regularnie wykonywać laboratoryjne kontrole krwi oraz moczu. Leczenie dużymi dawkami preparatu wymaga codziennego stosowania witaminy B6, ponieważ penicyllamina zwiększa potrzebę ustroju na tę witaminę. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Cuprenil stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Należy zatem poradzić się lekarza, jeżeli zamierza się podawać inne preparaty łącznie z Cuprenilem.
Cuprenil zmniejsza odporność ustroju na różnego typu infekcje.
1/100
- Mdłości i wymioty.
- Brak apetytu.
- Przejściowe rozwolnienie.
- Objawy te zanikają po zakończeniu leczenia.
- Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej.
- Zmysł smaku pogarsza się lub zanika całkowicie na początku leczenia; jest to objaw przejściowy.
- Reakcje skóry w postaci zaczerwienienia i świądu, które zanikają w miarę kontynuowania kuracji.
- Pojawienie się białka w moczu, co jest sygnałem zaburzeń w pracy nerek.
- Skłonność do łatwego występowania krwiaków, co może być oznaką zmian w obrazie krwi, a szczególnie zmniejszenia się ilości płytek krwi.

1/1000- <1/1000
- Reakcje skóry i błon śluzowych z towarzyszącą im gorączką oraz bólami stawów, obrzmieniem gruczołów limfatycznych, wypadaniem włosów a także szumem w uszach.
- Poważne reakcje alergiczne, zmiany w pracy wątroby.
- Słabość mięśni, zapalenie mięśni, mrowienia w palcach stóp i rąk.
- Nawrót choroby wrzodowej żołądka, powiększenie gruczołów sutkowych.
- dychawica oskrzelowa, zapalenie płuc.

Jeśli pojawią się: gorączka, ból gardła, dreszcze, skłonności do krwiaków lub inne niezwykłe objawy należy natychmiast przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem.
Dawkę ustala lekarz. W leczeniu chronicznego reumatyzmu stawów dawka wynosi zazwyczaj 125-250 mg dziennie w ciągu 4-12 tygodni. Natępnie dawkę można zwiększać do 500 mg dziennie. Nie należy przekraczać dawki 1000 mg na dobę.
Choroba Wilsona - Dawka dla pacjenta dorosłego wynosi 250 mg 4 razy dziennie. Dawkę tę można zwiększyć do 2000 mg dziennie.
Cystonuria - pierwszego dnia 500 mg przed snem, a następnie można zwiększać dawkę stopniowo do osiągnięcia pozytywnego rezultatu- zazwyczaj do 2000 mg dziennie.
Cuprenil należy zażywać na pusty żołądek, co najmniej 1 godzinę przed posiłkiem oraz w 2 godziny po posiłku wieczornym.
Pacjenci cierpiący na cystonurię powinni spożywać dużo płynów w trakcie kuracji. Ciąża i karmienie: Istnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na płód. Nie wolno zażywać leku w okresie ciąży.
Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią.
tabletki powlekane 250 mg a 30 szt., a 100 szt.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©