Reklama
OPIS LEKU
CYANOCOBALAMIN
iniekcje 1mg/ml.
Preparat podaje się w niedoborze witaminy B12 oraz gdy istnieje zagrożenie powstania niedoboru tej witaminy. Niedobór pojawia się, gdy ustrój nie przyswaja witaminy B12 ze względu na dziedziczny brak intrinsic faktora, choroby przewodu pokarmowego lub przebytej operacji jelit lub żołądka. Niedobór witaminy B12 może pojawić się również jako następstwo długotrwałego stosowania pewnych leków, stosowanych przeciw stanom zapalnym przewodu pokarmowego. W celu szybkiego zlikwidowania niedoboru rozpoczyna się zazwyczaj leczenie preparatem w zastrzykach.
Witamina B 12 jest niezwykle ważną witaminą, potrzebną między innymi w normalnym rozwoju i podziale komórek, niezbędną w budowie krwinek oraz nieodzowną do normalnej funkcji systemu nerwowego. Niedobór tej witaminy może powodować anemię oraz zaburzenia nerwowe. Witamina zostaje przyswajana do krwi przy pomocy soku żołądkowego oraz pewnej proteiny (intrinsic factor), która powstaje w błonie śluzowej żołądka. W razie uszkodzenia błony żołądkowej przyswajanie witaminy jest znacznie ograniczone i wtedy należy podawać preparat w zastrzykach.
substancja czynna - wit B12.
Witaminy B12 nie wolno podawać pacjentom z dziedzicznym zanikiem nerwu wzrokowego. Jeśli niedobór wynika z niemożności przyswajania witaminy leczenie musi trwać całe życie. Istotne jest zatem ciągłe stosowanie leku, nawet jeśli pacjent czuje się całkowicie zdrowy, w przeciwnym wypadku może na nowo pojawić się niedobór witaminy B12 oraz anemia megaloblastyczna jako bezpośredni skutek niedoboru. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Cyanocobalamin stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Zamiar stosowania innych leków w trakcie kuracji preparatem należy omówić z lekarzem.
<1/1000- Reakcje alergiczne, gorączka, wysypka.
awkę ustala lekarz. W anemii spowodowanej niedoborem witaminy u dorosłych podaje się początkowo 1 zastrzyk w tygodniu przez 4 tygodnie, następnie 1 zastrzyk na 3 miesiące.
W zaburzeniach systemu nerwowego początkowo 1 zastrzyk dziennie przez jeden tydzień, następnie 1 zastrzyk na 3 miesiące, Zastrzyki wykonuje wyłącznie służba zdrowia, która udziela bliższych informacji o leku.
Dawkę dla dzieci ustala lekarz pediatra dostosowując ją do potrzeb dziecka.
Ograniczone doświadczenia ze stosowaniem leku w okresie ciąży, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania preparatu podczas ciąży.
Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią.
iniekcje 1 mg/ml a 10 ampułek.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©