Reklama
OPIS LEKU
DEFLEGMIN
krople 0,75%; kapsułki retard 75 mg; tabletki 30 mg; syrop 15 mg/5ml lub 30mg/5ml
AMBROXOLUM HYDROCHLORIDE
Chroniczny bronchit (stan zapalny oskrzeli), długotrwały kaszel z flegmą.
DEFLEGMIN upłynnia wydzielinę gruczołów błony śluzowej oskrzeli i dzięki temu ułatwia odkasływanie flegmy.


Metabolit bromheksydyny o działaniu mukolitycznym.

Upłynnia wydzielinę oskrzelową i zmniejsza lepkość śluzu prawdopodobnie na drodze depolimeryzacji makrocząsteczek kwaśnych mukopolisacharydów. Dzięki temu ułatwia odkrztuszanie, zwiększa drożność oskrzeli, łagodzi kaszel. Zwiększa także częstość ruchów rzęsek i przyśpiesza transport śluzowo-rzęskowy.

Pobudza wytwarzanie substancji powierzchniowo czynnej (surfaktantu) przez pneumocyty typu II i komórki Clara. Surfaktant ułatwia oddzielanie pasm lepkiego śluzu od ściany oskrzeli i ich transport na całej długości drzewa oskrzelowego, a zwłaszcza w drobnych pozbawionych rzęsek oskrzelach. Surfaktant pobudza także aktywność fagocytarną makrofagów, chroniąc nabłonek dróg oddechowych przed chorobotwórczymi bakteriami.
substancja czynna - ambroxol.

1 kaps. retard zawiera 75 mg chlorowodorku ambroksolu.
1 tabl. zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksylu.
1 ml kropli zawiera 7,5 mg chlorowodorku ambroksylu.
Ostre i przewlekłe choroby dróg oddechowych przebiegające z utrudnieniem odkrztuszania gęstej, nadmiernie lepkiej wydzieliny oskrzelowej, np. przewlekłe zapalenie oskrzeli i jego zaostrzenia, astmatyczne zapalenie oskrzeli, astma oskrzelowa, rozstrzenia oskrzeli, zapalenie krtani, zapalenie zatok obocznych nosa, w okresie przed- i pooperacyjnym w celu uniknięcia powikłań ze strony układu oddechowego (zwłaszcza u chorych w podeszłym wieku).
Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli preparat stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Należy zatem poradzić się lekarza, jeśli zamierza się podawać inne leki podczas kuracji. DEFLEGMIN nie należy stosować w alergii na lek.
Brak danych statystycznych na temat działań niepożądanych, wiadomo jednak, że w rzadkich wypadkach lek może wywołać zaburzenia żołądka z biegunką. Mogą pojawić się również reakcje alergiczne.


Przy długotrwałym stosowaniu dużych dawek u chorych z nieżytem lub owrzodzeniem żołądka, dwunastnicy lub jelit mogą wystąpić wymioty i nudności. Bardzo rzadko, u osób nadwrażliwych, obserwowano odczyny alergiczne (obrzęk twarzy, wysypka skórna, gorączka, trudności w oddychaniu).
Dawkę ustala lekarz.


Kapsułki.
Dorośli:
1 kaps./dobę, rano lub wieczorem po jedzeniu, popijając niewielką ilością płynu.

Tabletki.
Dorośli:
3x/dobę po 1 tabl. W długotrwałej terapii dawkę można zmniejszyć do 2x/dobę po 1 tabl. Lek przyjmować po jedzeniu, popijając niewielka ilością płynu.

Krople.
Dorośli:
początkowo 3x/dobę 4 ml (1 ml tj. 25 kropli zawiera 7,5 mg chlorowodorku ambroksolu).
W długotrwałej terapii dawkę można zmniejszyć do 3x/dobę 2 ml.
Dzieci:
zasadą dawkowania u dzieci jest stosowanie 1,2-1,6 mg/kg mc. dziennie.
Jeśli nie ma innych zaleceń stosuje się następujące dawkowanie:

* dzieci do 2 rż.: 2x/dobę 1 ml kropli (2x/dobę 25 kropli);
* dzieci od 2-5 rż.: 3x/dobę 1 ml (3x/dobę po 25 kropli);
* dzieci powyżej 5 rż.: 2-3x/dobę 2 ml (2-3x/dobę po 50 kropli).

Lek zaleca się przyjmować w czasie posiłków, rozcieńczony herbatą, sokiem owocowym, mlekiem, wodą.
Ograniczone doświadczenia ze stosowaniem leku w okresie ciąży, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania preparatu podczas ciąży.
Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią.


Zgodnie z obowiązującymi zasadami należy zachować ostrożność w I trymestrze ciąży. Do chwili obecnej brak danych co do bezpieczeństwa stosowania leku w okresie karmienia piersią.
krople 0,75% 50 ml; kapsułki retard 75 mg 10 szt., 20 szt.; tabletki 30 mg 20 szt., 40 szt.

kapsułki retard - 10 sztuk krople - butelka 50 ml syrop - butelka 120 ml tabletki - 20 mg
R05CB
Nadwrażliwość na ambroksol. Leku nie należy stosować przy owrzodzeniach żołądka, dwunastnicy i jelit.
Preparat można stosować równocześnie z innymi lekami, w tym podawanymi w leczeniu chorób oskrzeli (leki spazmolityczne, kortykosteroidy, antybiotyki), a także glikozydami nasercowymi, lekami moczopędnymi.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©