Reklama
OPIS LEKU
DERMOVATE
krem 0,05%; maść 0,05%.

krem, maść lub płyn na skórę
CLOBETASOL PROPIONATUM
Dermovat stosuje się w leczeniu poważnych przypadków łuszczycy oraz wysypek. Maść nadaje się do leczenia suchych łuszczących się powierzchni skóry, natomiast krem nadaje się do leczenia wilgotnych zmian skóry.
Dermovat jest bardzo silnym preparatem kortyzonowym, przeciwdziałającym stanom zapalnym oraz uśmierzającym świąd.


Aktywny hormon kortykosteroidowy, lek przeciwzapalny do stosowania zewnętrznego. Krem jest emulsją wodną, maść oparta jest na podłożu parafinowym, a płyn jest preparatem farmaceutycznym do stosowania na owłosioną skórę głowy.
substancja czynna - clobetasol propionate.

1 g kremu, maści lub płynu na skórę zawiera 0,5 mg propionianu klobetazolu;
substancje pomocnicze: glikol propylenowy, seskwioleinian sorbitanu, biała miękka parafina (maść) lub jednostearynian glicerolu, alkohol cetostearylowy, Arlacel 165, wosk biały pszczeli lub substytut wosku pszczelego, chlorokrezol, cytrynian sodu, kwas cytrynowy jednowodny, glikol propylenowy, woda oczyszczona (krem) oraz carbomer BP, alkohol izopropylowy BP, wodorotlenek sodu BP (płyn).
Krótkotrwałe leczenie chorób skóry:

* łuszczyca (z wyjątkiem postaci zajmujących duże powierzchnie ciała),
* liszaj płaski,
* toczeń rumieniowaty - postać skórna (LED)
* nawracający wyprysk.
Preparatu nie należy używać w zmianach skóry twarzy - rosacea, wysypce wokół ust lub w infekcjach bakteryjnych, wirusowych oraz grzybiczych. Dermovatu nie należy stosować na fałdy skóry lub w miejscach gdzie jedna powierzchnia skóry styka się z drugą, np. pachy. Preparatu nie należy stosować na rany. Dermovatu nie stosuje się dzieciom poniżej 1 roku życia.
Należy unikać zetnięcia preparatu z błoną śluzową oka.


Ostrożnie u dzieci, u których ze względu na łatwe wchłanianie leku może dojść do szybkiego zablokowania osi podwzgórze - przysadka - nadnercza (okres leczenia nie powinien być dłuższy niż 5 dni). Długotrwałe stosowanie kortysteroidów na skórę twarzy może powodować zanikowe zapalenie skóry (należy pamiętać o tym szczególnie przy leczeniu łuszczycy, tocznia i wyprysku).

Ostrożnie przy aplikowaniu preparatu na powieki (dostanie się leku do worka spojówkowego może zaostrzyć lub ujawnić jaskrę). W każdym przypadku leczenia zmian skórnych, które są lub mogą być zakażone, należy dodatkowo stosować preparaty przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze (wystąpienie zakażenia bakteryjnego w trakcie miejscowego leczenia kortykosteroidami jest wskazaniem do natychmiastowego przerwania leczenia i wdrożenia odpowiedniego leczenia przeciwbakteryjnego).
Działania niepożądane nie pojawiają się gdy preparat stosuje się na małe powierzchnie skóry. W razie stosowania leku na duże powierzchnie może pojawić się:

1/1000- <1/1000
- Zwiotczenie skóry, pęknięcia podskórnych naczyń krwionośnych.
- Zmiany pigmentacji skóry.
- Nadmierny porost włosów.
- Syndrom Cushinga - gromadzenie się tkanki tłuszczowej na korpusie oraz twarzy.
- W razie alergicznych reakcji należy skontaktować się z lekarzem.


Przedłużające się leczenie oraz wysokie dawki silnie działających kortykosteroidów, mogą prowadzić do miejscowych zmian zanikowych skóry, przejawiających się jej ścieńczeniem i rozstępami skórnymi. Pojawiać się też mogą rozszerzenia powierzchownych naczyń krwionośnych szczególnie w przypadkach, gdy stosowano lek na fałdach skórnych, bądź pod opatrunkiem okluzyjnym. W rzadkich przypadkach obserwowano przejście zmian łuszczycowych w postać krostkową w trakcie leczenia, w szczególności po zaprzestaniu leczenia bardzo aktywnymi kortykosteroidami.
Dawkę ustala lekarz.


Raz lub dwa razy dziennie, u dorosłych czas leczenia nie powinien przekraczać 14 dni, a ogólna dawka tygodniowa leku nie może być wyższa niż 50 ml.
Istnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na płód. Nie wolno stosować leku w okresie ciąży.
Preparat przenika do mleka matki, lecz jego oddziaływanie na karmione dziecko jest mało prawdopodobne. Zamiar stosowania leku podczas karmienia piersią należy jednak omówić z lekarzem.


Stosowanie preparatu w ciąży jest niewskazane.
krem 0,05% a 25 g; maść 0,05% a 25 g.

krem 0,5mg/g - tuba 25g maść 0,5mg/g - tuba 25g płyn na skórę 0,5mg/g - 25 lub 50 ml
D07AD
* Nadwrażliwość na składniki preparatu.
* Choroby skóry u dzieci <12 lat,
* trądzik różowaty,
* trądzik pospolity,
* zapalenia skóry okolic ust,
* zapalenia skóry wywołane przez wirusy (herpes simplex, ospa wietrzna, półpasiec), bakterie (liszajec) lub grzyby (drożdżyca, grzybice powierzchniowe skóry),
* zmiany skórne zakażone grzybami i/lub bakteriami.
Nieznane.
W przypadku przewlekłego, nadmiernego stosowania, bądź nieprawidłowego użycia mogą pojawić się cechy jatrogennego zespołu Cushinga.
Należy delikatnie wcierać małe ilości preparatu w miejsca chorobowo zmienione.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©