Reklama
OPIS LEKU
DIFADOL 0,1%
krople do oczu
DICLOFENACUM NATRICUM
Pochodna kwasu aminofenylooctowego, należąca do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), wykazująca również właściwości przeciwbólowe. Mechanizm działania diklofenaku polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn, które są mediatorami stanu zapalnego. Stosowany do oczu zmniejsza gromadzenie się leukocytów i wysięk do cieczy wodnistej występujący po punkcji komory przedniej oka. Zmniejsza odczyny zapalne pourazowe oraz alergiczne w przednim odcinku oka. Miejscowe stosowanie leku do oczu pozwala na zmniejszenie dawki lub odstawienie kortykosteroidów. Podany miejscowo do worka spojówkowego szybko przenika do tkanek przedniego odcinka oka. Po jego wkropleniu największe stężenie diklofenaku występowało po 30 min w rogówce i spojówce.
1 ml roztworu zawiera:
substancje czyne 1 mg diklofenaku sodu
Substancje pomocnicze: polisorbat 80, kwas borowy, tetraboran sodu, chlorek sodu, chlorek benzalkoniowy, woda oczyszczona.
* Stany zapalne po operacji zaćmy i innych zabiegach chirurgicznych.
* Hamowanie zwężenia źrenicy w czasie operacji.
* Profilaktyka torbielowatego obrzęku plamki po operacji zaćmy z implantacją soczewki.
* Przeciwdziałanie objawom bólu oka i światłowstrętu.
* Pourazowe stany zapalne w przypadku urazów bez perforacji gałki ocznej lub krwotoku do komory przedniej.
* Niezakaźne stany zapalne przedniego odcinka oka.
Nie należy podawać w postaci wstrzyknięć podspojówkowych lub bezpośrednio do przedniej komory oka. W przypadku wystąpienia zakażenia lub przy ryzyku jego wystąpienia, należy rozważyć wprowadzenie odpowiedniego leku przeciwbakteryjnego. U pacjentów przyjmujących leki wydłużające czas krwawienia lub pacjentów z zaburzeniami hemostazy w wywiadach, po zastosowaniu diklofenaku istnieje potencjalnie możliwość nasilenia zaburzeń krzepnięcia krwi. Zawiera chlorek benzalkoniowy jako środek konserwujący.
Miejscowo: uczucie pieczenia i kłucia, przemijające zaburzenia widzenia, zaczerwienienie i swędzenie (nie mające wpływu na działanie leku); opisywano przypadki punkcikowatego zapalenia rogówki i uszkodzenia nabłonka rogówki; rzadko stosowanie preparatu łączy się ze zwiększonym ryzykiem owrzodzenia rogówki lub zmniejszenia jej grubości. Ogólnie: odnotowano wystąpienie duszności i zaostrzenie objawów astmy.
U dorosłych - do worka spojówkowego. Chirurgia oka i jej powikłania: przed zabiegiem chirurgicznym 5x1 kroplę podawać w ciągu 3 h, po zabiegu chirurgicznym 3x1 kropla w dniu po operacji, a w ciągu następnych dni 1 kropla 3-5x/dobę, tak długo jak to jest konieczne. Postępowanie w przypadkach objawów bólu, światłowstrętu i pourazowych stanów zapalnych: 1 kropla co 4-6 h. Ból spowodowany zabiegiem chirurgicznym: 1-2 kropli w ciągu godziny poprzedzającej zabieg, 1-2 kropli w ciągu 15 min po zabiegu, a następnie 1 kroplę co 4-6 h w ciągu 3 dni po operacji. Niezakaźne stany zapalne: 1 kropla 3-5x/dobę. U pacjentów w podeszłym wieku nie jest konieczna modyfikacja dawkowania.
W I i II trymestrze ciąży może być stosowany wyłącznie w przypadku zdecydowanej konieczności. Nie stosować w III trymestrze z uwagi na możliwość przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego u płodu i osłabienia skurczów macicy. Stosowanie leku w tym okresie jest dopuszczalne wyłącznie, gdy jest to bezwzględnie konieczne. Diklofenak przenika do mleka kobiecego w tak małych ilościach, że nie powinno to spowodować wystąpienia działań niepożądanych u karmionego dziecka.
butelka 1 mg/ml
S01BC
* Nadwrażliwość na diklofenak lub inne składniki preparatu.
* Rozpoznana nadwrażliwość na pochodne kwasu salicylowego lub inne NLPZ (napady astmy oskrzelowej, reakcje skórne, alergiczny nieżyt nosa).
* Brak jest danych na temat bezpieczeństwa i skuteczności stosowania u dzieci.
Nie są znane interakcje kropli do oczu zawierających diklofenak.
Nie stosować przy założonych miękkich soczewkach kontaktowych, które należy zdjąć przed zakropieniem leku, i założyć ponownie nie wcześniej niż po 15 min. Po zakropleniu preparatu mogą wystąpić przemijające zaburzenia widzenia, w związku z czym nie należy wówczas prowadzić samochodu lub obsługiwać urządzeń mechanicznych.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©