Reklama
OPIS LEKU
DIPROMAL
tabletki powlekane 200 mg.
Padaczka, napady grand mal, napady petit mal z zanikami świadomości lub bez zaników świadomości, zarówno u dzieci jak i u dorosłych.
Sposób działania leku nie jest całkowicie wyjaśniony. Uważa się że Dipromal zapobiega wytwarzaniu się oraz łagodzi impulsy w mózgu, które wywołują napady padaczki.
substancja czynna - magnesium valproate.
Leku nie wolno podawać pacjentom z zaburzoną funkcją wątroby, jak i pacjentom cierpiącym na porfirię (wzmożone wydzielanie pewnych barwników krwi), a także pacjentom chorym na cukrzycę. Leczenie Dipromalem wymaga szczególnej kontroli funkcji wątroby, trzustki oraz poziomu płytek krwi, zwłaszcza na początku kuracji. Pacjenci cierpiący na choroby krwi, zaburzoną funkcję wątroby lub skłonność do krwiaków powinni powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji Dipromalem. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli preparat stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Leki zawierające kwas acetylosalicylowy, warfarin lub leki przeciw depresjom wzmagają działanie Dipromalu. W razie zamiaru stosowania jakichkolwiek leków jednocześnie z preparatem należy poradzić się lekarza.
W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących kuracji należy kontaktować się z lekarzem, a zwłaszcza, jeśli wystąpi brak apetytu, mdłości, zmęczenie, nagłe pojawienie się ataku padaczki.
Nie wolno nagle zaprzestać leczenia, gdyż grozi to niemal natychmiastowym napadem padaczki.
Nie należy spożywać alkoholu w trakcie leczenia, ponieważ preparat wzmaga działanie alkoholu.
Dipromal upośledza sprawność psychofizyczną, dlatego też nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych ani wykonywać czynności precyzyjnych w trakcie stosowania preparatu.
1/100
- Zaburzenia żołądka - bóle, mdłości, wymioty, biegunka, które pojawiają się zazwyczaj na początku leczenia, lecz zanikają w miarę kontynuowania kuracji.
- Wzmożony apetyt lub utrata apetytu.
- Wzrost wagi ciała.
- Drżenia.
- Wzmożona skłonność do krwawień, zmniejszona liczba płytek krwi, co jest uzależnione od wysokości dawki i ulega zmianie w razie obniżenia dawki.
- Zmiany w funkcji wątroby, które również zależą od wysokości dawki, nie należy jednak samowolnie bez porozumienia z lekarzem zmieniać dawki leku.

1/1000
- Zaburzenia snu, zaburzenia psychiczne.
- Mimowolne oddawanie moczu lub częste parcie na mocz.
- Zmęczenie może się pojawić, gdy Dipromal stosuje się łącznie z innymi środkami przeciwpadaczkowymi.
- Wypadanie włosów, zmiany barwy włosów.
- Zaburzenia cyklu menstruacyjnego.
- Poważne zaburzenia w funkcji wątroby, które dotyczą na ogół pacjentów osłabionych i dzieci.

<1/1000
- Bóle głowy, mrowienia i kłucia w kończynach.
- Zaburzenia w koordynacji ruchów.
- Wysypka.
- Psychozy.
- Zapalenie trzustki.
- Zatwardzenie.
Dawkę ustala lekarz. Dawka dzienna zależy od wieku pacjenta, wagi ciała oraz siły napadów padaczki. Na początku kuracji należy wykonać próbę stężenia leku we krwi, aby dopasować do jej wyniku dawkę.
Zazwyczaj dawka dla pacjentów dorosłych oraz młodzieży powyżej 15 roku życia wynosi 200 mg 3 razy dzienie w trakcie posiłków. Dawka dla dzieci poniżej 15 lat wynosi 300-900 mg dziennie w dawce podzielonej; dla niemowląt do 3 roku życia 20-30 mg na kg wagi ciała dziennie.
Istnieje prawdopodobieństwo uszkodzenia płodu. Nie wolno zażywać leku w okresie ciąży.
Dipromal przenika do mleka matki, lecz jego oddziaływanie na karmione dziecko jest mało prawdopodobne. Zamiar stosowania leku podczas karmienia piersią należy jednak omówić z lekarzem.
tabletki powlekane 200 mg a 40 szt.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©