Reklama
OPIS LEKU
DISOPHROL RETARD
tabletki o przedłużonym uwalnianiu
DEXBROMPHENIRAMINE MALEATE, PSEUDOEPHEDRINE SULPHATE
Skojarzone działanie składników - sympatykomimetyczne działanie pseudoefedryny powoduje obkurczenie naczyń włosowatych, co w połączeniu z przeciwhistaminowym i przeciwzapalnym działaniem pochodnej feniraminy daje synergiczny efekt przejawiający się zmniejszeniem wysięku, zwłaszcza z nosa i zatok obocznych nosa, poprawę drożności dróg oddechowych i działanie przeciwzapalne. Budowa tabletki zapewnia przedłużone uwalnianie substancji czynnych. Początkowo uwalniane jest 50% dawki leku, pozostała część uwalniana jest w ciągu 4-6 h od momentu zażycia.
1 tabl. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 120 mg siarczanu pseudoefedryny i 6 mg maleinianu deksbromfeniraminy.
Niedrożność nosa w przeziębieniach, katarze siennym i innych postaciach alergii górnych dróg oddechowych oraz w stanach związanych z zapaleniem zatok.
Nudności, zawroty głowy, osłabienie, rozszerzenie źrenic, senność.
Dorośli i dzieci powyżej 12 r.ż. doustnie 1 tabl. co 12 h.
tabletki o przedłużonym uwalnianiu: 8 szt.
R01BA52
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nie stosować u osób leczonych inhibitorami MAO (oraz przez 2 tyg. po ich odstawieniu), a także w jaskrze, chorobach serca, nadciśnieniu tętniczym, chorobach tarczycy, przeroście gruczołu krokowego, cukrzycy, w zaburzeniach oddychania oraz przewlekłym zapaleniu oskrzeli. Dzieci do 12 r.ż. Ciąża i okres karmienia piersią (nie potwierdzono bezpieczeństwa stosowania preparatu). Lek może upośledzać zdolności psychomotoryczne.
Pseudoefedryna stosowana w skojarzeniu z innymi lekami pobudzającymi układ współczulny (inhibitory MAO, leki zwężające naczynia krwionośne błon śluzowych, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki hamujące łaknienie, leki psychotropowe o działaniu podobnym do amfetaminy) nasila się ryzyko zwiększenia ciśnienia tętniczego krwi. Pseudoefedryna osłabia działanie leków hipotensyjnych (m.in. bretylium, betanidyna, guanetydyna, debrizochina, metyldopa, leki blokujące receptory a i b).
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©