Reklama
Encyklopedia leków
Spis Alfabetyczny
OPIS LEKU
DOPAMIN; DOPAMIN 200; DOPAMIN GIULINI; DOPAMIN GIULINI 200; DOPAMIN GIULINI 500
iniekcje 5 mg/ml; iniekcje 40 mg/ml; iniekcje 10 mg/ml; iniekcje 20 mg/ml.
Wstrząs w związku z zawałem serca, chirurgią serca. Wstrząs w posocznicy, w zatruciach. Oporna niewydolność krążenia długotrwale leczona glikozydami nasercowymi i lekami moczopędnymi.
Dopamina powoduje zwiększenie siły uderzenia serca i zwiększenie objętości krwi pompowanej na minutę. Dopamina wywołuje również wzrost ciśnienia krwi. Dopamina ponadto zwiększa wydzielanie moczu. Efekt poniesienia ciśnienia krwi następuje w 1-2 minut po rozpoczęciu wlewu i trwa podczas wlewu, jednak zanika w 10 minut po ustaniu podawania leku.
substancja czynna - dopamine hydrochloride.
Leku nie wolno podawać w znacznej niemiarowości serca, i migotaniu komór serca, w nowotworze miąższu nadnerczy. Leku nie należy podawać w skojarzeniu z cyklopropanem lub halotanem - środkami narkotycznymi stosowanymi w chirurgii. Pacjentom z zaburzeniami krążenia w kończynach podaje się Dopaminę z wielką ostrożnością. Podczas wlewu należy stale kontrolować ciśnienie krwi i częstotliwość minutową serca, a także obserwować zabarwienie i temperaturę kończyn.
>1/100
- Ból głowy.
- Dodatkowe uderzenia serca, przyspieszenie akcji serca.
- Bóle w klatce piersiowej.
- Mdłości i wymioty.
- Duszność.

1/1000
- Arytmia serca.
- Zmiany EKG.
- Obniżenie ciśnienia krwi.
- Reakcje alergiczne.
- Obrzęk płuc.
Dawkę ustala lekarz kardiolog dostosowując ją do potrzeb pacjenta. Lek podaje się jedynie w warunkach szpitalnych. Lek podany w dawce 0,5-3 mg/kg zwiększa przepływ nerkowy, natomiast w dawce 5-10 mg/kg przyspiesza akcję serca lecz nie działa na naczynia obwodowe.
Dopaminę podaje wyłącznie służba zdrowia, która udziela bliższych informacji o leku.
Ograniczone doświadczenia ze stosowaniem leku w okresie ciąży. O zastosowaniu leku podczas ciąży musi zadecydować lekarz. Studia nad zwierzętami wykazują możliwość uszkodzenia płodu.
iniekcje 5 mg/ml a 5 ampułek po 10 ml, a 50 ampułek po 10 ml, a 300 ampułek po 10 ml; iniekcje 40 mg/ml a 5 ampułek po 5 ml, a 50 ampułek po 5 ml, a 300 ampułek po 5 ml (Rhone-Poulenc) ; iniekcje 10 mg/ml a 30 ampułek po 5 ml; iniekcje 20 mg/ml a 10 ampułek po 10 ml, a 50 ampułek po 10 ml, a 100 ampułek po 10 ml; iniekcje 10 mg/ml a 50 ampułek po 50 ml (Solvay Pharma).
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©