Reklama
OPIS LEKU
DOXYCYCLINE
syrop 10 mg/ml.
Antybiotyk stosuje się w zwalczaniu infekcji spowodowanych przez bakterie wrażliwe na DOXYCYCLINE, a zwłaszcza zapalenie płuc, opucnej i oskrzeli. Stany zapalne uszu i nerek, zapalenie pęcherza moczowego i cewki moczowej, ostre zakażenia poporodowe, zakażenia dróg żółciowych i układu pokarmowego, bakteryjne zakażenia skóry.
DOXYCYCLINE uniemożliwia bakteriom namnażanie się.
substancja czynna - doxycycline
Preparatu nie wolno podawać pacjentom uczulonym na tetracyklinę. Dzieci w fazie wzrostu nie powinny być leczone antybiotykami należącymi do grupy tetracyklin, ze względu na odkładanie się antybiotyku w tkance szkieletowej oraz ze względu na możliwość spowodowania wadliwej budowy kształtującej się w tym wieku emalii zębów. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli DOXYCYCLINE stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Preparaty żelaza, leki przeciw nadkwasocie żołądka oraz mleko i produkty mleczne utrudniają przyswajanie leku, bowiem metale zawarte w nich (żelazo, aluminium, magnez, wapń) tworzą z DOXYCYCLINE związek, który zostaje wydalony przez organizm bez jakiegokolwiek efektu leczniczego. W celu zapobieżenia temu należy robić co najmniej 3 godzinną przerwę między zażywaniem DOXYCYCLINE oraz wymienionych leków. Zamiar stosowania innych preparatów podczas kuracji antybiotykowej należy omówić z lekarzem. DOXYCYCLINE zmniejsza skuteczność działania doustnych środków antykoncepcyjnych.
>1/100
- Mdłości, wymioty, biegunka.

1/1000- <1/1000
- Reakcje uczuleniowe w formie wysypki.
- Należy unikać promieni słonecznych, ze względu na możliwość wystąpienia reakcji alergicznych.
- Zwiększone ciśnienie śródczaszkowe, co może powodować bóle głowy i zaburzenia wzroku.
- Stany zapalne jelita grubego.
- Stany zapalne jamy ustnej oraz pochwy ze względu na zmiany naturalnej flory bakteryjnej spowodowanej efektem bakteriostatycznym leku.

W razie wystąpienia uciążliwych działań ubocznych należy skontaktować się z lekarzem.
Dawkę ustala lekarz. Zazwyczaj leczenie pacjenta dorosłego zaczyna się dawką uderzeniową, tj. 2 tabletki rano lub wieczorem, następnie 1 tabletka dziennie, zawsze o tej samej porze.
Już po paru dniach leczenia następuje wyraźna poprawa stanu zdrowia, nie należy jednak przerywać przepisanej przez lekarza kuracji, a to ze względu na zapobieżenie nawrotowi infekcji. Kapsułki należy zażywać w trakcie jedzenia, w celu uniknięcia przykrych działań ubocznych, popijając obficie wodą.
Istnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na płód. Nie wolno zażywać leku w okresie ciąży. Preparat przenika do mleka matki. Zamiar stosowania leku podczas karmienia piersią należy omówić z lekarzem.
syrop 10 mg/ml 20 ml.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©