Reklama
OPIS LEKU
ERGOTAMINUM TARTARICUM
drażetki 1 mg.
Krawienia maciczne. Przyspieszenie kurczenia się macicy po porodzie. Migrena - lek należy podać po wystąpieniu pierwszych objawów, tzw. aury, gdyż szybkość ustąpienia bólu jest proporcjonalna do szybkości podjęcia leczenia.
Ergotamina działa silnie obkurczająco na naczynia mózgowe. Działa również skurczowo na mięśnie gładkie macicy i żołądka. W związku z tym działaniem preparat tamuje krwawienia z macicy. Lek jest słabo rozpuszczalny i dlatego trudno wchłania się z przewodu pokarmowego. Pełny efekt działania Ergotaminy następuje po 2 godzinach od momentu zażycia.


Ergotamina wywiera słabe działanie a-adrenolityczne na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych oraz działa bezpośrednio kurcząco na mięśnie gładkie tętniczek (działanie to przeważa nad działaniem
a-adrenolityczne). Ergotamina zwiększa napięcie ścian naczyń mózgowych i obwodowych. Ergotamina silnie kurczy rozszerzone naczynia krwionośne oraz mięsień macicy.
substancja czynna - ergotamine tartrate.

Składniki czynne: Ergotaminum tartaricum (Ergotaminy winian) 1,0 mg
Składniki pomocnicze: skrobia, laktoza, stearynian magnezu, talk.
* W krwawieniach połogowych po wydaleniu łożyska.
* W niedostatecznym zwijaniu się macicy po poronieniach i wyłyżeczkowaniu.
Leku nie należy podawać w chorobach serca i naczyń - chorobie Raynauda (lokalny skurcz naczyń, między innymi naczyń palców, które stają się sine, zimne i bez czucia), w chorobie Buergera (zakrzepach tętniczych na tle sklerotycznym, szczególnie w kończynach dolnych poniżej kolan), w arteriosklerozie, w zmianach zatorowo zakrzepowych, niewydolności naczyń wieńcowych, nadciśnieniu, uszkodzeniu nerek lub wątroby, w nadwrażliwości na lek.
Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Ergotaminę stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Zamiar stosowania innych leków łącznie z preparatem należy omówić z lekarzem.


Preparat może powodować wzrost ciśnienia tętniczego krwi.
Może wywołać niewydolność wieńcową, zapaść.
Brak danych statystycznych na temat działań ubocznych, wiadomo jednak, że długotrwałe stosowanie leku może spowodować martwicę tkanek, ze względu na zamknięcie światła odżywiających je naczyń krwionośnych. Skurcz naczyń wieńcowych, który daje podobne objawy jak angina pektoris. Skurcz naczyń brzusznych powodujący wymioty, biegunkę oraz bóle jelitowe. Drętwienie kończyn. Przyspieszenie lub zwolnienie akcji serca.


Długotrwałe przyjmowanie leku nawet w dawce terapeutycznej może doprowadzić do zatrucia, szczególnie gdy chora przyjmuje preparat w okresie połogu. Nawet w małej dawce może wywołać
niewydolność wieńcową. Mogą wystąpić zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunka, skurcze żołądka i jelit.
Dawkę ustala lekarz. W położnictwie i ginekologii stosuje się zazwyczaj 1 mg 2-3 razy dziennie. Największa dawka jednorazowa wynosi 2 mg; największa dawka dobowa 6 mg.


1 drażetka 2 - 3 razy dziennie lub ściśle wg wskazań lekarza.
Istnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na płód. Nie wolno zażywać leku w okresie ciąży
Preparat przenika do mleka matki, lecz oddziaływanie na karmione dziecko jest mało prawdopodobne. Zamiar stosowania leku podczas karmienia piersią należy jednak omówić z lekarzem.


Preparatu Ergotaminum tartaricum nie wolno podawać kobietom w ciąży.
drażetki 1 mg a 20 szt.
Przed zastosowaniem leku sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie), nie stosować leku po upływie terminu ważności.
Lek przechowywać w pomieszczeniach suchych i zaciemnionych.
Lek przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.
G02AB
* Ciąża i poród do momentu wydalenia łożyska
* Okres laktacji oraz choroby naczyń obwodowych
* Niewydolność wątroby i nerek
* Nadciśnienie, miażdzyca naczyń, niewydolność wieńcowa
* Nadwrażliwość na alkaloidy sporyszu
Działanie ergotaminy może być spotęgowane przez triacetyloleandomecynę, która inhibuje metabolizm ergotaminy.
Jednoczesne podawanie ergotaminy i innych leków zwiększających ciśnienie krwi może prowadzić do niebezpiecznego jego wzrostu.
W przypadku przedawkowania skontaktować się z lekarzem (w razie przedawkowania podaje się
atropinę 0,5 - 1 mg, nitroglicerynę, potem teobrominę i środki kojące).
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©