Reklama
OPIS LEKU
EXELON
kapsułki 1,5 mg, kapsułki 3 mg, kapsułki 4,5 mg, kapsułki 6 mg.
Objawowe leczenie łagodnych i średnio zaawansowanych postaci choroby Alzheimera.
Exelon zmniejsza o około 40% aktywność enzymu acetylocholinoesterazy w ciągu 90 minut po zażyciu. Enzym ten przyczynia się do rozpadu ważnej substancji przekaźnikowej acetylocholiny, tzn. zmniejsza poziom tej substacji w mózgu. W chorobie Alzheimera występuje m.in. przys-pieszony rozpad acetylocholiny, co utrudnia komunikację międzykomórkową w mózgu. Objawia się to między innymi osłabioną pamięcią lub jej zanikami, zaburzeniami mowy oraz splątaniem. Aktywność enzymu powraca do normy po 9 godzinach od zażycia leku.
substancja czynna - rivastigmin.
Lek należy stosować ostrożnie w chorobie wrzodowej, w ostrej niewydolności nerek, lub wątroby, w astmie, w miastenii gravis. Leku nie wolno podawać pacjentom z zaburzonym przewodzeniem impulsu w mięśniu serca lub w bloku serca. Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną, dlatego też nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych, ani wykonywać czynności precyzyjnych w trakcie jego stosowania.
Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli lek stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Należy więc poradzić się lekarza w razie zamiaru stosowania innych leków łącznie z preparatem. Exelonu nie należy podawać łącznie z preparatami o działaniu cholinergicznym.
Exelonu nie podaje się dzieciom.
>1/100 - Osłabienie i drżenia mięśni. Senność. Zawroty i bóle głowy. Przygnębienie. Wzmożone pocenie się. Mdłości i wymioty, bóle brzucha, biegunka, brak apetytu, zmniejszenie wagi ciała - dolegliwość te dotyczą głównie pacjentów płci żeńskiej. Wzmożona skłonność do infekcji górnych dróg oddechowych oraz dróg moczowych. Utrudnienia w oddawaniu moczu. Podniecenie, splątanie, depresja, zaburzenia snu.
<1/1000 - Omdlenia. Pojawienie się choroby wieńcowej. Krwawienia z przewodu pokarmowego.
Dawkę ustala lekarz. Zazwyczaj dawka początkowa wynosi 1,5 mg 2 razy dziennie w ciągu 2 tygodni. Po 2 tygodniach leczenia można zwiększyć dawkę do 3 mg 2 razy dziennie, a następnie w razie potrzeby po 2 tygodniach znów zwiększyć dawkę.
Istnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na płód. Nie wolno zażywać leku w ciąży.
Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki. Zamiar stosowania leku podczas karmienia piersią należy przedyskutować z lekarzem.
kapsułki 1,5 mg 28 szt.; kapsułki 3 mg 28 szt.; kapsułki 4,5 mg 28 szt.; kapsułki 6 mg 28 szt.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©