Reklama
OPIS LEKU
EXTRAMYCIN 5%
iniekcje 50 mg/ml.
Poważne, zagrażające życiu zakażenia, jak infekcje dróg moczowych, dróg oddechowych, zapalenie otrzewnej, posocznica (zakażenie krwi). Zakażenia po zabiegach chirurgicznych, zakażenia skóry i tkanek miękkich przez bakterie wrażliwe na lek.
Extramycin jest antybiotykiem należącym do grupy aminoglikozydów działającym na wiele szczepów bakteryjnych. Preparat podany domięśniowo zaczyna działać po 30 min., a jego działanie utrzymuje się 6-8 godzin.
substancja czynna - sisomicin sulfate
Preparatu nie wolno podawać osobom uczulonym na aminoglikozydy. Pacjenci cierpiący na niewydolność nerek powinni powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji. Lek ten może powodować uszkodzenie słuchu. Ryzyko przytępienia słuchu jest zwiększone, jeśli pacjent był wcześniej leczony następującymi preparatami: kanamycyna, neomycyna, streptomycyna lub tobramycyna. Jednoczesne stosowanie antybiotyków z grupy cefalosporyn może spowodować uszkodzenie nerek. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Extramycinę stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Zamiar stosowania innych preparatów łącznie z antybiotykiem należy omówić z lekarzem. W czasie leczenia należy regularnie kontrolować stężenie leku we krwi.
>1/100
- Wysypka, świąd.
- Białkomocz.
- Zaburzenia równowagi z mdłościami, zaburzenia słuchu.

1/1000
- Zmniejszenie liczby płytek krwi, wzrost liczby leukocytów.
- Zaburzenia w pracy wątroby.

<1/1000
- Bóle głowy.
- Anemia.
- Obniżenie ciśnienia krwi.
- Zaburzenia w funkcji nerek.
Dawkę ustala lekarz. Dawkowanie zależy od rodzaju i nasilenia infekcji, wagi ciała pacjenta, funkcji jego nerek oraz wieku. Zastrzyki wykonuje wyłącznie służba zdrowia, która udziela bliższych informacji o leku.
Aminoglikozydy, podawane zwłaszcza w pierwszej połowie ciąży, prowadzą do uszkodzenia słuchu lub do głuchoty noworodka. Nie wolno podawać leku w czasie ciąży.
Istnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na karmione dziecko. Nie wolno zażywać leku w okresie karmienia.
iniekcje 50 mg/ml a 5 ampułek po 1 ml, a 5 ampułek po 1,5 ml, a 5 ampułek po 2 ml.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©