Reklama
Encyklopedia leków
Spis Alfabetyczny
OPIS LEKU
FARLUTAL; FARLUTAL 100; FARLUTAL 200; FARLUTAL 250; FARLUTAL 500; FARLUTAL DEPOT
iniekcje 200 mg/ml; tabletki 100 mg; tabletki 200 mg; tabletki 250 mg; tabletki 500 mg.
Leczenie nowotworu macicy, nowotworu gruczołów sutkowych nie nadającego się do operacji (z przerzutami), u kobiet po menopauzie, nowotworu nerek, nowotworu gruczołu krokowego, endometriozy.
Farlutal jest pochodną hormonu żeńskiego progesteronu. Preparat hamuje jajeczkowanie oraz wpływa hamująco na rozwój komórek nowotworowych piersi, wpływa również hamująco na rozrost błony śluzowej macicy i dzięki temu zmniejsza endometriozę (przerost błony śluzowej macicy poza macicą). Efekt działania preparatu następuje po 8-10 tygodniach kuracji. Lek wydala się bardzo powoli z ustroju. Preparat może znajdować się tkankach do 9 miesięcy po jednorazowej iniekcji.
substancja czynna - medroxyprogesterone acetate.
Lek należy podawać ostrożnie pacjentkom z chorobami wątroby, chorym na cukrzycę oraz osobom skłonnym do depresji psychicznej; w zbyt wysokim stężeniu wapnia we krwi. Farlutalu nie należy stosować u osób, u których występują krwawienia z pochwy o nieznanej przyczynie.
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem w razie pojawienia się zaburzeń wzroku, podwójnego widzenia, migreny, gdyż może to sygnalizować pojawienie się zakrzepu krwi. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Farlutal stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Zamiar stosowania innych preparatów w trakcie kuracji należy omówić z lekarzem.
>1/100- Ból głowy. Nabrzmienie ciała i twarzy. Nadmierne pocenie się. Zapalenie żył. Zaburzenia snu. Mdłości i wymioty. Kwaśne odbicia. Zatwardzenie. Zwiększenie owłosienia ciała. Krwawienia z pochwy. Ustanie miesiączki.
1/1000- <1/1000- Zakrzepy krwi.
Dawkę ustala lekarz onkolog dostosowując ją do potrzeb pacjenta. Zastrzyki wykonuje wyłącznie służba zdrowia, która udziela bliższych informacji o preparacie. Leczeniu nowotworów może towarzyszyć chemio- i radioterapia.
Nie wolno stosować leku w okresie ciąży.
Farlutal przenika do mleka matki, lecz oddziaływanie preparatu na karmione dziecko jest mało prawdopodobne. Należy jednak zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią.
iniekcje 200 mg/ml a 1 fiolka po 2,5 ml; iniekcje 200 mg/ml a 1 fiolka a 5 ml; tabletki 100 mg a 100 szt; tabletki 200 mg a 50 szt.; tabletki 250 mg a 40 szt.; tabletki 500 mg a 30 szt., a 50 szt.
Lek należy przechowywać w temperaturze pokojowej w miejscu zaciemnionym.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©