Reklama
Encyklopedia leków
OPIS LEKU
FENISTIL; FENISTIL RETARD
żel 0,1%; krople 1 mg/ml; tabletki 2,5 mg.
Stany uczuleniowe. Alergie.
Fenistil jest preparatem antyhistaminowym, stosowanym w różnego rodzaju uczuleniach. Zmniejsza przekrwienie błon śluzowych i przepuszczalność naczyń włosowatych. Działanie leku następuje w 20-60 minut od zażycia leku oraz utrzymuje się 3-5 godzin; preparatu retard do 12 godzin.
substancja czynna - dimetindene maleate.
Pacjenci cierpiący na jaskrę (podwyższone ciśnienie śródgałkowe), powiększenie stercza, chorobliwe zwiotczenie mięśni (miastenia gravis) powinni powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji Fenistilem.
Nie należy spożywać alkoholu w trakcie leczenia, ponieważ alkohol wzmaga działanie preparatu, co może nasilić działania niepożądane.
Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Fenistil stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Lek potęguje działanie środków nasennych oraz przeciwdepresyjnych. Zamiar stosowania innych leków jednocześnie z preparatem należy przedyskutować z lekarzem.
Fenistil zmniejsza wydzielanie gruczołów łzowych, co może utrudniać używanie szkieł kontaktowych.
Lek upośledza sprawność psychofizyczną, dlatego też nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych ani wykonywać czynności precyzyjnych w trakcie jego stosowania.
>1/100
- Ospałość.
- Zaburzenia koncentracji uwagi.
- Zatwardzenie.

1/1000- <1/1000
- Zawroty głowy, mdłości, bóle głowy, wysypka.
- Suchość błon śluzowych jamy ustnej, dlatego niezwykle ważna jest dokładna higiena zębów po każdym posiłku.
Dawkę ustala lekarz. Zazwyczaj dorosłym i dzieciom powyżej 6 lat lek podaje się 2-3 razy dziennie po 1 mg, lub jedną tabletkę retard dziennie rano. Dzieciom młodszym 0,25-0,5 mg 2-3 razy dziennie.
Żel stosuje się na skórę uczuloną 1-2 razy dziennie.
Nie stwierdzono jakiegokolwiek szkodliwego wpływu preparatu na płód.
Fenistil przenika do mleka matki, lecz jego oddziaływanie na karmione dziecko jest mało prawdopodobne. Zamiar stosowania leku w okresie karmienia należy jednak omówić z lekarzem.
żel 0,1% a 30 g, a 80 g; krople 1 mg/ml a 10 ml; tabletki retard 2,5 mg a 20 szt., a 100 szt.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©