Reklama
OPIS LEKU
FLAVAMED
tabletki 30mg, tabletki musujące 60mg, syrop 15mg/5ml
Lek wykazujący działanie sekretolityczne i mukokinetyczne. Ambroksol jest czynnym metabolitem bromoheksyny. Wykazuje działanie sekretolityczne i mukokinetyczne. Pobudza wydzielanie surfaktantu w pęcherzykach płucnych oraz zmniejsza jego lepkość.

Zwiększa aktywność rzęsek nabłonka oddechowego i wydzielanie surowiczej wydzieliny oskrzelowej przez co ułatwia transport śluzu w drogach oddechowych. U osób z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek wydalanie ambroksolu i jego metabolitów ulega istotnemu wydłużeniu. Ambroksol przenika przez barierę łożyska i do mleka matki, a także do płynu mózgowo-rdzeniowego.
1 tabl. zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu.
1 tabl. musująca zawiera 60 mg ambroksolu.
5 ml syropu zawiera 15 mg chlorowodorku ambroksolu.
Wspomagająco w ostrych i przewlekłych schorzeniach dróg oddechowych, przebiegających z utrudnieniem odkrztuszania gęstej wydzieliny (zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, rozstrzenia oskrzeli o różnej etiologii, mukowiscydoza, rozedma płuc, astma oskrzelowa, zapalenie krtani, zapalenie zatok obocznych nosa, okres przed- i pooperacyjny, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku, po zabiegach diagnostycznych na drzewie oskrzelowym).
Ostrożnie stosować u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, zaburzeniami czynności nerek lub ciężką niewydolnością wątroby, astmą oskrzelową (preparat nasila kaszel i powoduje nadmierne odkrztuszanie) oraz z zaburzoną motoryką oskrzelową (możliwość wystąpienia zastoju śluzu).
Rzadko dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, zgaga, dyspepsja). Sporadycznie reakcje alergiczne (wysypka skórna), wyjątkowo obrzęk twarzy, duszność, wzrost ciepłoty ciała oraz reakcje typu anafilaktycznego.
Doustnie.
Tabletki:
dzieci: 6-11 r.ż.
1/2 tabl. 2-3 razy na dobę;

dorośli i dzieci od 12 r.ż.
1 tabl. 2-3 razy na dobę przez pierwsze 2-3 dni, następnie 1 tabl. 2 razy na dobę.

Tabletki musujące:
dorośli i dzieci od 12 r.ż.:
0,5 tabl. musującej 3 razy dziennie przez pierwsze 2-3 dni (w ciężkich przypadkach dawkę można zwiększyć do 1 tabl. musującej 2 razy dziennie), następnie 1 tabl. musująca dziennie lub 0,5 tabl. musującej 2 razy dziennie.

Syrop:
dzieci do ukończenia 2 r.ż.
2,5 ml 2 razy na dobę;

dzieci od 3 do ukończenia 5 r.ż.
2,5 ml 3 razy na dobę;

dzieci od 6 do ukończenia 11 r.ż.
5 ml 2-3 razy na dobę;

dorośli i dzieci od 12 r.ż.
10 ml 2-3 razy na dobę przez 2-3 dni, następnie 10 ml 2 razy na dobę.
W ciąży stosować jedynie w przypadku, gdy spodziewane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. W okresie karmienia piersią należy zachować ostrożność.
tabletki - 20 sztuk tabletki musujące - 20 sztuk syrop - 100 ml
R05CB
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Tabletek nie podawać dzieciom poniżej 6 r.ż. Tabletek musujących nie podawać dzieciom poniżej 12 r.ż. oraz osobom z fenyloketoniurią (zawierają aspartam). Syropu nie stosować u pacjentów z nietolerancją sorbitolu i fruktozy.
Podawanie ambroksolu z preparatami przeciwkaszlowymi może prowadzić do zastoju wydzieliny w drogach oddechowych w wyniku zahamowania odruchu kaszlowego, co może być zwłaszcza niebezpieczne w godzinach nocnych. Ambroksol stosowany równolegle z antybiotykami (amoksycylina, cefuroksym, erytromycyna, doksycyklina) zwiększa ich stężenie w miąższu płucnym i nasila ich działanie. Teofilina i ambroksol wzajemnie nasilają swoje działania.
5 ml syropu zawiera 1,75 g sorbitolu (0,15 jednostek chlebowych). Preparat należy przyjmować po posiłku; ostatniej dawki nie należy przyjmować bezpośrednio przed snem.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©