Reklama
OPIS LEKU
FLEGATUSSIN
BROMHEXINE HYDROCHLORIDE, PLANTAGO LANCEOLATA, VERBASCUM SP.
Preparat złożony o działaniu wykrztuśnym. Bromheksyna zmniejsza lepkość wydzieliny oskrzelowej poprzez depolimeryzację kwaśnych polisacharydów. Pobudza komórki do produkcji surfaktantu i obojętnych polisacharydów oraz obniSa zawartość albumin w śluzie. Przywraca prawidłową funkcję aparatu rzęskowego, co umożliwia szybkie i skuteczne oczyszczanie dróg oddechowych z wydzieliny. Prawie całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego, maksymalne stężenie w surowicy osiąga po ok. 1 h. W 99% wiąże się z białkami osocza. Twynosi 12 h. Metabolizm zachodzi w wątrobie, a wydalanie przez nerki. Przenika przez barierę 0,5 krew-mózg oraz w niewielkim stopniu przez łożysko. Wyciąg z babki lancetowatej i dziewanny działa wykrztuśnie i łagodzi podrażnienia błon śluzowych jamy ustnej i gardła.
100 g preparatu zawiera 36 g wyciągu z liści babki lancetowatej i kwiatów dziewanny oraz 40 mg chlorowodorku bromheksyny.
Stany zapalne i nieżyty górnych dróg oddechowych połączone z zaleganiem wydzieliny. Utrudnione odkrztuszanie i kaszel. Wspomagająco w grypie i przeziębieniu.
Ostrożnie stosować u pacjentów z astmą oskrzelową. W przypadku niewydolności wątroby lub nerek metabolity chorowodorku bromheksyny mogą ulegać kumulacji w tych narządach.
Preparat może nasilać objawy choroby wrzodowej. Sporadycznie: dolegliwości ze strony układu pokarmowego (nudności, wymioty), skórne reakcje nadwrażliwości. Bardzo rzadko: senność, ból i zawroty głowy.
Doustnie. Dorośli: 10 ml 3 razy dziennie. Dzieci 7-14 r.ż.: 5 ml 3-4 razy dziennie. 5 ml = 1 łyżeczka.
Ze względu na brak badań klinicznych nie należy stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.
syrop: but. 150 g
R05CA
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy.
Nie stosować łącznie z lekami przeciwkaszlowymi. Zwiększa stężenie amoksycykliny, cefuroksymu, erytromycyny i doksycykliny w tkance płucnej.
Preparat może wpływać na zdolność kierowania pojazdami, obsługi maszyn w ruchu oraz na sprawność psychoruchową.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©