Reklama
OPIS LEKU
FLUNARIZINUM
tabletki 5 mg
FLUNARIZINI HYDROCHLORIDUM
Zapobieganie napadom migreny i migrenopodobnym. Leczenie zaburzeń krążenia mózgowego, które może wyrażać się zaburzeniami pamięci, zawrotami głowy, szumem w uszach. Choroba Meniere`a (silne zaburzenia równowagi i słuchu). Choroba lokomocyjna. Zaburzenia krążenia obwodowego. Choroba Raynauda (lokalny skurcz naczyń, między innymi naczyń palców, które stają się sine, zimne i bez czucia), mrowienie i obrzęki kończyn, nocne kurcze kończyn.
Preparat blokuje napływ jonów wapniowych do wnętrza komórek.
Zapobiega skurczom mięśni gładkich naczyń krwionośnych. Chroni komórki mózgu przed niedotlenieniem. Ma właściwości przeciwhistaminowe, działa przeciwdrgawkowo i przeciw-arytmicznie.


Flunarizyna blokuje napływ jonów wapniowych do wnętrza komórek różnych tkanek.
Zapobiega skurczom mięśni gładkich naczyń, chroni komórki nabłonka naczyniowego przed uszkodzeniem spowodowanym jonami wapniowymi oraz komórki układu nerwowego przed działaniem niedotlenienia.
Flunarizyna działa przeciwhistaminowo, uspakajająco i przeciwwymiotnie. Charakteryzuje się silnym i długotrwałym działaniem.
substancja czynna - flunarizine

Substancja czynna: flunarizyny chlorowodorek (co odpowiada 5 mg flunariziny)
Substancje pomocnicze: laktoza, skrobia kukurydziana, poliwinylopirolidon, kwas stearynowy, koloidalny dwutlenek krzemu.
* Leczenie objawowe zawrotów głowy pochodzenia przedsionkowego (np. choroba Meniere’a)
* Leczenie objawowe migreny w przypadku, gdy inne sposoby są nieskuteczne lub źle tolerowane.
Preparatu nie należy podawać w uczuleniu na flunarizinę lub jod. Leku nie wolno podawać w chorobie Parkinsona, w fazie ostrej wylewu krwi do mózgu, w stanach depresji psychicznej. Nie należy spożywać alkoholu w trakcie leczenia, ponieważ alkohol wzmaga działanie leku.
Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli lek stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Należy więc poradzić się lekarza w razie zamiaru stosowania innych leków łącznie z preparatem. Preparaty nasenne i uspokajające wzmacniają działanie leku.


Osoby w podeszłym wieku powinny ściśle przestrzegać zaleconego dawkowania, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia objawów pozapiramidowych, a nawet ujawnienia się choroby Parkinsona.
Flunarizynę można stosować u dzieci powyżej 10 roku życia jedynie w przypadku wystąpienia wyjątkowo uporczywych migren.


Stosowanie leku podczas ciąży i karmienia
Lek może być stosowany podczas ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.
Nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią.

Wpływ leku na zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi, obsługę maszyn i sprawność psychofizyczną.
Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną kierowców pojazdów i obsługujących urządzenia mechaniczne.
- Senność.
- Osłabienie siły mięśni, uczucie zmęczenia.
- Depresja.
- Zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
- Zwiększenie wagi ciała.
- U kobiet stosujących doustne preparaty antykoncepcyjne może pojawić się mlekotok.


Podczas stosowania leku mogą wystąpić: nadmierna senność, uspokojenie, osłabienie, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, uporczywe bóle głowy, bezsenność. U osób w podeszłym wieku mogą pojawić się objawy depresji lub zespół pozapiramidowy.
Dawkowanie ustala lekarz. Zazwyczaj 2 razy dziennie 5 mg lub 10 mg na wieczór. W razie potrzeby dawkę można zwiększyć do 20 mg dziennie. Leczenie trwa około 3 miesięcy.
W chorobie lokomocyjnej zapobiegawczo na 2 godziny przed podróżą 20 mg.


Zawroty głowy
Dorośli: 2 tabletki wieczorem przed snem. Czas leczenia nie powinien przekraczać 2 miesięcy.

Migrena
Dorośli poniżej 65 roku życia: 2 tabletki na dobę wieczorem przed snem. Po kilku miesiącach leczenia można dawkę zmniejszyć do 1 tabletki na dobę lub 1 tabletki co dwa dni.
Dorośli powyżej 65 roku życia: 1 tabletka na dobę. W przypadku braku skuteczności po dwóch miesiącach leczenia, powinno być ono wstrzymane.
Czas leczenia nie powinien przekraczać 6 miesięcy.
Dzieci powyżej 10 roku życia (wyjątkowo, w przypadku uporczywej migreny): 1 tabletka na dobę. Czas leczenia nie powinien przekraczać trzech miesięcy.
Ograniczone doświadczenia ze stosowaniem leku w okresie ciąży, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania preparatu podczas ciąży.
Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania preparatu w okresie karmienia dziecka piersią.
tabletki 5 mg 25 szt.

25 tabletek; 30 tabletek
Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Chronić przed światłem.
Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu, nie stosować leku po terminie ważności.
N07CA
* Nadwrażliwość na lek
* Choroba Parkinsona
* Objawy pozapiramidowe w wywiadzie
* Niewydolność wątroby
* Objawy depresji w wywiadzie
Pacjent powinien poinformować lekarza o wszelkich przyjmowanych lekach; szczególnie dotyczy to atropiny, ponieważ jej łączne stosowanie z flunarizyną może spowodować wystąpienie zaparć, suchości w ustach. Stosowanie trójpierścieniowych leków antydepresyjnych i flunarizyny może pogłębiać wpływ depresyjny na układ nerwowy. Podczas jednoczesnego przyjmowania leku i hormonów żeńskich (estrogenów, progestagenów) istnieje możliwość wystąpienia mlekotoku, co jest spowodowane wzrostem wrażliwości tkanki gruczołu sutka na prolaktynę. Alkohol nasila objawy senności wywołane przez flunarizynę.
W przypadku wystąpienia nasilonych objawów wymienionych w p. Działania niepożądane lub wystąpienia innych, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©