Reklama
OPIS LEKU
FURAGINUM
tabletki 50 mg
Infekcje dróg moczowych, ropomocz. Furaginum stosuje się w długotrwałym leczeniu zapobiegawczym małymi dawkami często nawracających zapaleń pęcherza moczowego.
Furaginum działa na wiele szczepów bakteryjnych.

Lek działa przeciwbakteryjnie. Ma zastosowanie w leczeniu zakażeń dróg moczowych.
substancja czynna - nitrofurantoin

Preparat FURAGINUM występuje w postaci tabletek 50 mg; każda tabletka zawiera substancję czynną 50 mg furaginu.
Ostre i przewlekłe zapalenia dolnych dróg moczowych oraz gruczołu krokowego. Zapobieganie nawrotom zapalenia dróg moczowych.
Preparatu nie wolno podawać w niewydolności nerek, w skąpomoczu, w uczuleniu na Furaginum, w zapaleniu wielonerwowym, w braku pewnego enzymu - dehydrogenazy glukozo-fosforanowej - gdyż wtedy lek wywołuje rozpad czerwonych ciałek krwi. Pacjenci cierpiący na cukrzycę, anemię, niedobór witaminy B1 zaburzenia w gospodarce wodnej ustroju powinni powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Furaginum stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Zamiar stosowania innych leków jednocześnie z Furaginem należy omówić z lekarzem.
Leku nie wolno podawać niemowlętom w pierwszych 3 miesiącach życia. Starsi pacjenci leczeni dużymi dawkami leku powinni regularnie kontrolować funkcję płuc.
1/1000- <1/1000
- Mdłości i wymioty, szczególnie przy dużych dawkach oraz gdy lek stosuje się na czczo.
- Reakcje alergiczne jak duszności, gorączka, zmęczenie, wysypka, świąd.
- Bóle i zawroty głowy.
- Trudności w koncentracji wzroku, biegunka, astma, suchość błon śluzowych jamy ustnej, bóle mięśni, wypadanie włosów.
- Uszkodzenie nerwów wyrażające się w mrowieniach i drętwieniu kończyn, zwłaszcza u osób chorych na cukrzycę oraz u osób z zaburzoną funkcją nerek, a także niedoborem witaminy B1.
- Zmiany w funkcjach wątroby i w obrazie krwi.
- Zapalenie ucha wewnętrznego i gruczołów ślinowych, powstawanie zmian włóknistych w płucach, co pojawia się w wyniku długotrwałego stosowania leku.


W rzadkich przypadkach może wywołać mdłości, wymioty.
Dawkę ustala lekarz.Zazwyczaj pacjentom dorosłym podaje się 50 mg 3-4 razy dziennie. Dawkę dla dzieci ustala lekarz pediatra. Lek należy podawać podczas posiłku.
Już po paru dawkach następuje znaczna poprawa zdrowia, nie oznacza to, że kurację można przerwać, przerwanie bowiem przepisanej przez lekarza kuracji grozi nawrotem choroby.


Dorośli:
pierwszy dzień leczenia - 4 x dz. po 2 tabl., następne dni 3 x dz. 2 tabl.

Dzieci:
5-7mg/kg masy ciała/dobę. Lek należy przyjmować podczas posiłków zawierających białko.

Cykl leczenia trwa 7-8 dni. Gdy zachodzi potrzeba kuracja może być powtórzona po 10-15 dniach. W zapobieganiu nawrotom zapalenia dróg moczowych: dorośli: 1 x dz. 1-2 tabl. (najlepiej wieczorem); dzieci: zgodnie z zaleceniem lekarza.
Nie stwierdzono jakiegokolwiek szkodliwego wpływu preparatu na płód. Należy jednak przedyskutować z lekarzem ewentualne stosowanie leku podczas ciąży.
Lek nie przenika do mleka matki.
tabletki 50 mg a 30 szt., a 50 szt
J01XE
* Upośledzenie czynności nerek (skąpomocz, bezmocz),
* pierwszy trymestr ciąży,
* u noworodków,
* nadwrażliwość na lek,
* polineuropatia.
* Nie może być podawany chorym z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, gdyż może wywołać w tych przypadkach hemolizę.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©