Reklama
OPIS LEKU
GEMZAR
iniekcje 200 mg, iniekcje 1000 mg
Terapia nowotworowa, zwłaszcza nowotworów drobnokomórkowych i niedrobnokomórkowych płuc, trzustki, jajników, sutka, jelita grubego, okolic szyi i głowy.
Gemzar hamuje wytwarzanie enzymów biorących udział w syntezie DNA, a ponadto zakłóca syntezę RNA, co uniemożliwia wzrost i prawidłowe funkcjonowanie komórek - działa cytostatycznie.
substancja czynna - gemcytabine
Preparatu nie należy podawać, jeśli występuje nadwrażliwość na gemcytabinę. Preparatu nie podaje się dzieciom. Lek stosuje się z wielką ostrożnością u pacjentów z zaburzoną funkcją nerek lub wątroby. Szczególną ostrożność należy zachować w jednoczesnym leczeniu radiologicznym
Preparat może upośledzać sprawność psychofizyczną, dlatego też nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych, ani wykonywać czynności precyzyjnych w trakcie leczenia Gemzarem. Pacjenci będący na kuracji Gemzarem powinni znajdować się pod stałą obserwacją; należy często i regularnie kontrolować morfologię krwi oraz pracę nerek i wątroby.
Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli lek stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Należy więc poradzić się lekarza w razie zamiaru stosowania innych leków łącznie z preparatem.
Podczas leczenia występuje wiele działań niepożądanych. Ich częstotliwość i siła natężenia są zależne od dozowania.

>1/100
- Gorączka i dreszcze, poty.
- Bóle głowy.
- Brak apetytu.
- Poczucie zmęczenia.
- Obrzęki.
- Bezsenność.
- Zahamowanie czynności szpiku kostnego.
- Spadek liczby białych ciałek krwi oraz płytek krwi.
- Anemia.
- Mdłości, wymioty.
- Biegunka lub zaparcie.
- Zmiany w pracy wątroby.
- Duszności.
- Kaszel, podrażnienie błon śluzowych dróg oddechowych.
- Bóle mięśni, bóle kręgosłupa.
- Krew i białko w moczu.
- Wypadanie włosów.

1/1000
- Dychawica oskrzelowa.
- Obrzęk płuc.

<1/1000
- Szok alergiczny.
- Spadek ciśnienia krwi.
- Zawał serca.
- Arytmia.
- Pęcherze, pęknięcia oraz łuszczenie się skóry.
- Poważne zaburzenia w pracy nerek.
Dawkowanie i częstotliwość podawania leku ustala lekarz onkolog. Preparat podaje się dożylnie we wlewie. Kuracja trwa około 7 tygodni - 1 wlew na tydzień. Zabieg trwa pół godziny. Przed każdym podaniem preparatu należy wykonać morfologię krwi.
Istnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na płód. Nie należy stosować leku w ciąży, jeśli lekarz nie zadecyduje inaczej. Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią.
iniekcje 200 mg 1 fiolka, iniekcje 1000 mg 1 fiolka
Płyn przyrządzony do wlewu zachowuje ważność 12 godzin od momentu zmieszania substancji z rozpuszczalnikiem. Leku nie należy przechowywać w...
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©