Reklama
OPIS LEKU
GLUCOBAY
tabletki 50 mg, tabletki 100 mg.
Insulinoniezależna cukrzyca. Preparat stosuje się łącznie z leczeniem dietetycznym. Glucobay można również stosować pomocniczo w cukrzycy insulinozależnej osób dorosłych.
Glucobay jest pseudotetrasacharydem, który hamuje enzymy rozkładające cukier. Powoduje to zwolnione wchłanianie cukrów z pożywienia do krwiobiegu. Działanie to przyczynia się do wyrównanego poziomu cukru we krwi, który u pacjentów cierpiących na cukrzycę insulinoniezależną jest bardzo uzależniony od spożywanych posiłków. Akarboza działa lokalnie w jelitach i w bardzo małym stopniu około 1-2% jest wchłaniania z układu pokarmowego.
substancja czynna - acarbose.
Pacjenci cierpiący na chroniczne choroby jelit, znacznie zaburzoną funkcję nerek oraz obniżony poziom żelaza we krwi nie mogą zażywać leku. Akarboza zwalnia trawienie cukrów. Dlatego też jednoczesne podawanie leków obniżających poziom cukru we krwi może przyczynić się do nastąpienia wstrząsu hipoglikemicznego. Należy więc odpowiednio przystosować dawkowanie obu leków. W celu zlikwidowania wstrząsu pacjent powinien zażyć glukozę, a nie cukier. W ciągu pierwszych 4-8 tygodni podawania leku należy sprawdzić funkcjonowanie wątroby, następnie ponawiać kontrolę co 3 miesiące.
Preparatu nie podaje się pacjentom poniżej 18 roku życia.
Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli lek stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Należy więc poradzić się lekarza w razie zamiaru stosowania innych leków łącznie z preparatem.
Zażywając Glucobay należy w dalszym ciągu przestrzegać diety ubogocukrowej. Niekontrolowane spożywanie produktów zawierających cukier przyczynia się do pozostawania cukru w jelitach oraz jego fermentacji, czemu towarzyszą silne wzdęcia i bóle brzucha z zagrożeniem skrętu jelit.
Wycofywanie leku powinno następować stopniowo poprzez zmniejszanie dawki w ciągu 2-3 tygodni.
>1/100- Biegunka, mdłości, wzdęcia. Bóle brzucha.
<1/1000- Wysypka z pokrzywką. Zmiany w pracy wątroby. Żółtaczka.
Dawkowanie ustala lekarz dostosowując je indywidualnie do potrzeb pacjenta. Zazwyczaj rozpoczyna się od 50 mg leku jednorazowo w porze obiadowej w ciągu pierwszego tygodnia. W następnym tygodniu podaje się 50 mg na śniadanie oraz na kolację. W trzecim tygodniu lek podaje się 50 mg 3 razy dziennie - śniadanie, obiad, kolacja. Kurację według tego schematu można kontynuować przez następne 4 tygodnie. W razie potrzeby można po 6 tygodniach leczenia zwiększyć dawkę leku do 300 mg dziennie. Lek należy przyjmować bezpośrednio przed posiłkiem.
Nie należy stosować preparatu w czasie ciąży.
Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki. Należy przedyskutować z lekarzem zamiar stosowania leku w trakcie karmienia dziecka piersią.
tabletki 50 mg 30 szt.; tabletki 100 mg 30 szt.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©