Reklama
OPIS LEKU
GRODALAT
tabletki.
Wysokie ciśnienie krwi. Choroba wieńcowa. Nadczynność tarczycy. Nieregularna praca serca, migotanie przedsionków i skurcze dodatkowe.
Preparat jest kompozycją dwóch leków - blokującej kanały wapniowe nifedypiny, oraz acebutololu - blokera receptorów betaadrenergicznych. Nifedypina zmniejsza napięcie mięśni gładkich naczyń krwionośnych, dzięki czemu krew może przepływać swobodniej przez naczynia - ciśninie obniża się. Acebutolol oddziałuje na receptory beta w ten sposób, że działanie hormonów stresu na serce ulega zmniejszeniu w stanach napięcia psychicznego lub wysiłku fizycznego. Prowadzi to do zmniejszenia liczby uderzeń serca na minutę, zmniejszenia objętości pompowanej przez serce krwi na minutę oraz obniżenia ciśnienia krwi. Zmniejszona praca serca zapobiega napadom dławicy piersiowej - skurczom naczyń wieńcowych serca, pojawiających się w sytuacji przeciążenia psychicznego lub fizycznego oraz zapobiega arytmiom.
substancje czynne - nifedipine, acebutolol,
Nie należy podawać pacjentom cierpiącym na astmę, lub choroby astmopodobne, u osób cierpiących na niedomogę serca, blok serca (zaburzenia w systemie przewodzenia impulsów w sercu) lub w bardzo zwolnionej akcji serca.
Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną, dlatego też nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych, ani wykonywać czynności precyzyjnych w trakcie jego stosowania.
Osoby cierpiące na trudno kontrolowaną cukrzycę, chorobę Raynauda (która oznacza się lokalnym skurczem naczyń, między innymi naczyń palców, które stają się sinoniebieskie, bez pulsu, zimne, nieczułe i niezdarne), chromanie przestankowe oraz znaczne uszkodzenie nerek powinny powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji Grodalatem.
Lekarza należy powiadomić o pozostawaniu na kuracji Grodalatem przed ewentualnym zastosowaniem narkozy.
Leczenie należy zakończyć stopniowo zmniejszając dawkę leku w ciągu 7-10 dni. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli preparat stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Lek hamuje uwalnianie glukozy z glikogenu, co wzmaga działanie insuliny i doustnych środków przeciwcukrzycowych. Zamiar stosowania innych leków łącznie z preparatem należy omówić z lekarzem.
ze względu na zawartość acebutololu
1/100- Zmęczenie, słabość mięśni, zimne kończyny, zwolniony puls. Zaburzenia snu, koszmarne sny. Duszność.
1/1000- Mdłości, wymioty, biegunka.
<1/1000- Reakcje alergiczne skóry - wysypka, zaczerwienienie, świąd. Wypadanie włosów. Zmniejszone wydzielanie gruczołów łzowych, a w związku z tym utrudnienie w używaniu szkieł kontaktowych. Zmiany w obrazie krwi. Niewydolność serca, blok serca.
ze względu na zawartość nifedypiny
1/100- Zaczerwienienie twarzy, i uczucie ciepła, bóle i zawroty głowy. Przyspieszone bicie serca, mdłości, obrzęk nóg w kostkach.
1/1000- Podrażnienie skóry (wysypka, pokrzywka). Wzmożenie bólu serca może się pojawić u pacjentów cierpiących na dławicę piersiową. Zbyt niskie ciśnienie krwi. W takich objawach należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Obrzęk dziąseł.
<1/1000- Zaburzenia snu, dezorientacja, zaburzenia w funkcjach wątroby, przejściowe powiększenie gruczołów sutkowych, zmęczenie, dodatkowe uderzenia serca, bóle stawów i mięśni (uczucie kłucia i pieczenia), drżenie palców, przejściowe zaburzenia wzroku, biegunka, przejściowo podwyższony poziom cukru we krwi.
Dawkę ustala lekarz. Zazwyczaj w nadciśnieniu tętniczym 1 tabletka dziennie; w chorobie wieńcowej 1 tabletka 2 razy dziennie.
Istnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na
płód. Nie należy stosować leku w ciąży. Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią.
tabletki 30 szt.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©