Reklama
OPIS LEKU
LYOVAC
iniekcje 500 µg
Lyovac jest antybiotykiem o działaniu cytostatycznym. Lyovac uniemożliwia komórkom syntezę protein. Lyovac działa zarówno na komórki nowotworu jak i komórki normalne, ponieważ jednak komórki nowotworowe mają dużo większe tempo przyrostu niż komórki zdrowe lek działa z większą siłą na komórki rakowe. Zastosowanie: Choroby nowotworowe, a zwłaszcza guzy macicy i jąder, mięsak estrogenny, guz Wilmsa (guz nerek, zwłaszcza u niemowląt i małych dzieci), guz Ewinga (nowotwór zlokalizowany w jamie szpikowej kości).
substancja czynna - dactinomycine
Leku nie wolno podawać pacjentom chorym na ospę wietrzną lub Herpes zoster, ponieważ choroby te mogą ulec zaostrzeniu z fatalnym skutkiem. Dużą ostrożność zaleca się w leczeniu chorych na guz Wilmsa, którzy uprzednio przeszli kurację radiologiczną.
Lyovac nie należy podawać dzieciom poniżej 6 miesiąca życia.
W trakcie kuracji cytostatykiem należy regularnie przeprowadzać kontrolę pracy wątroby oraz morfologię krwi oraz moczu. Należy chronić skórę oraz błony śluzowe przed bezpośrednim kontaktem z substancją suchą leku. W razie gdyby doszło do kontaktu leku ze skórą lub błoną śluzową należy miejsca te spłukać dużą ilością wody.
Około 60-90% pacjentów cierpi na mdłości oraz wymioty w związku ze stosowaniem preparatu. Aby złagodzić te objawy można stosować środki przeciwwymiotne.

>1/100
- Mdłości i wymioty.

1/100- 1/1000
- Zmęczenie, śpiączka, gorączka, brak apetytu.
- Anemia.
- Zmniejszenie ilości wszelkich ciałek krwi.
- Anemia aplastyczna.
- Bóle brzucha, zapalenia jelit, biegunka.
- Wypadanie włosów, wysypka.
- Powiększenie wątroby, gromadzenie się wody w jamie brzusznej, żółtaczka.
- Ból mięśni, zmniejszenie stężenia wapnia we krwi.
Dawkę ustala doświadczony lekarz onkolog dostosowując ją do potrzeb pacjenta. Wysokość dawki zależy od wagi ciała pacjenta lub jest przeliczana w stosunku do powierzchni ciała na 1 m2. Zazwyczaj 400-600 mikrogramów/1 m2 powierzchni ciała dziennie. Wlewy wykonuje wyłącznie służba zdrowia, która udziela bliższych informacji o leku.
Cytostatyków nie wolno podawać podczas ciąży ze względu na poważne ryzyko uszkodzenia płodu.
Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki, należy jednak zaprzestać karmienia dziecka piersią w trakcie kuracji cytostatykiem.
iniekcje 500 µg a 1 fiolka z substancją suchą.
Ze względów bakteriologicznych gotowy do wstrzyknięcia roztwór należy podać w ciągu 12 godzin od chwili jego sporządzenia.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©