Nie należy stosować leku Melobax 7,5, leku Melobax 15:
* podczas ciąży (trzeci trymestr) i w okresie karmienia piersią
* w przypadku nadwrażliwości na meloksykam lub substancje pomocnicze i (lub) nadwrażliwości na leki o podobnym mechanizmie działania tj. leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), kwas acetylosalicylowy;
* jeżeli występują objawy astmy, polipy nosa, obrzęk naczynioruchowy lub pokrzywka po podaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych leków z grupy NLPZ;
* jeśli występuje czynna lub nawracająca choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy;
* w ciężkiej niewydolności wątroby;
* w ciężkiej niedializowanej niewydolności nerek;
* jeśli występuje krwawienie z przewodu pokarmowego lub w obrębie ośrodkowego układu nerwowego lub inne krwawienia;
* w ciężkiej, niekontrolowanej niewydolności serca.
Należy poinformować lekarza:
* o ciąży
* o planowanej ciąży
* o chorobie wrzodowej żołądka i (lub) dwunastnicy
* o zapaleniu błony śluzowej żołądka lub przełyku w przeszłości
* o niestrawności lub chorobach przewodu pokarmowego
Należy zachować szczególną ostrożność stosując lek Melobax 7,5 lub lek Melobax 15 w niżej wymienionych sytuacjach.
* Przed rozpoczęciem podawania meloksykamu lekarz upewni się, czy występujące w przeszłości: zapalenie błony śluzowej przełyku, żołądka, choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy zostały całkowicie wyleczone.
* Pacjenci z objawami ze strony przewodu pokarmowego lub z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi w wywiadzie (np. wrzodziejące zapalenie jelit i choroba Crohna) powinni pozostawać pod ścisłą obserwacją w kierunku zaburzeń czynności przewodu pokarmowego, a szczególnie krwawienia.
* Podobnie jak w przypadku innych leków z grupy NLPZ krwawienia, owrzodzenia, perforacje wrzodu w obrębie przewodu pokarmowego (rzadko śmiertelne) odnotowano po stosowaniu meloksykamu. Powikłania te mogą pojawić się w każdym momencie leczenia z lub bez objawów ostrzegawczych, również u pacjentów bez obecności tych powikłań w wywiadzie. Krwawienia, owrzodzenia, perforacje wrzodu mają cięższy przebieg u ludzi w wieku podeszłym.
* Krwawienia i owrzodzenia przewodu pokarmowego występujące podczas podawania meloksykamu są wskazaniem do odstawienia leku.
* Podczas stosowania leków z grupy NLPZ możliwe jest wystąpienie ciężkich objawów skórnych i objawów nadwrażliwości zagrażających życiu (np. reakcje uczuleniowe). w takim przypadku lekarz zadecyduje o odstawieniu meloksykamu i podda pacjenta wnikliwej obserwacji.
* Rzadko leki z grupy NLPZ mogą powodować śródmiąższowe zapalenie nerek, kłębuszkowe zapalenie nerek, martwicę rdzenia nerek lub zespół nerczycowy.
* Podobnie jak w przypadku innych leków z grupy NLPZ również po stosowaniu meloksykamu może dojść do przemijającego zwiększenia w surowicy wskaźników badań laboratoryjnych. w większości są to objawy przemijające oraz nieznaczne. w przypadku utrzymywania się tego typu objawów lekarz zadecyduje o odstawieniu meloksykamu i wykona odpowiednie badania.
* Podczas podawania leków z grupy NLPZ może dochodzić do zatrzymania potasu i sodu oraz wody w organizmie, jak również zaburzenia działania leków moczopędnych oraz w konsekwencji zaostrzenia niewydolności serca lub nadciśnienia tętniczego.
* Podanie leków z grupy NLPZ pacjentom ze zmniejszonym przepływem krwi przez nerki i zmniejszoną objętością krwi może prowadzić do wystąpienia niewydolności nerek. Jednakże po odstawieniu leków z grupy NLPZ czynność nerek wraca do stanu sprzed leczenia. Ryzyko dotyczy głównie pacjentów w podeszłym wieku, z zastoinową niewydolnością serca, marskością wątroby, zespołem nerczycowym, niewydolnością nerek oraz pacjentów leczonych lekami moczopędnymi, lekami z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny i z pooperacyjną hipowolemią (spadkiem objętości krwi) po dużych zabiegach chirurgicznych. u tych pacjentów lekarz będzie dokładnie monitorował czynność nerek i wydalanie moczu.
* Działania niepożądane są często gorzej tolerowane przez pacjentów w wieku podeszłym, o lżejszej budowie ciała lub osłabionych, w związku z tym wymagane jest dokładne ich kontrolowanie. Podobnie jak w przypadku innych leków z grupy NLPZ lekarz będzie dokładnie obserwował pacjentów w wieku podeszłym, z zaburzeniami czynności nerek, wątroby i serca.
* Zalecana maksymalna dawka dobowa nie powinna być zwiększana w przypadku niewystarczającego działania terapeutycznego, nie należy jednocześnie stosować innych leków z grupy NLPZ, ponieważ może to prowadzić do zwiększenia toksyczności, przy braku dowodów dotyczących korzyści terapeutycznych. w przypadku braku poprawy po kilku dniach lekarz powinien ponownie ocenić kliniczną korzyść dla pacjenta wynikającą z leczenia.
* Meloksykam, tak jak wszystkie inne leki z grupy NLPZ może maskować objawy istniejących chorób zakaźnych.
* Stosowanie meloksykamu, podobnie jak innych leków hamujących syntezę cyklooksygenazy /prostaglandyn, może prowadzić do zaburzeń płodności i nie jest zalecane u kobiet planujących ciążę. u kobiet z zaburzeniami płodności i przechodzących badania przyczyn niepłodności lekarz rozważy odstawienie meloksykamu.
* Meloksykamu nie należy stosować u dzieci poniżej 15 lat
* Szczególną uwagę należy zachować podczas podawania meloksykamu pacjentom z astmą oskrzelową czynną lub w wywiadzie, ponieważ leki z grupy NLPZ mogą powodować skurcz oskrzeli u tych pacjentów.
* W przypadku wystąpienia zmian na skórze lub błonach śluzowych należy przerwać przyjmowanie leku Melobax 7,5 lub leku Melobax 15 i skontaktować się z lekarzem.
* W przypadku wykonywania badań krwi lub moczu należy powiadomić o stosowaniu leku Melobax.
Stosowanie leku Melobax 7,5 lub leku Melobax 15 z jedzeniem i piciem:
Lek należy przyjmować podczas posiłku, popijając wodą lub innym płynem.
Zachowanie szczególnej ostrożności u niektórych szczególnych grup stosujących lek:
Stosowanie leku Melobax u dzieci
Leku nie należy podawać dzieciom poniżej 15 lat.
Stosowanie leku Melobax u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i (lub) wątroby
Lek może być stosowany przez pacjentów z łagodną i umiarkowaną niewydolnością nerek. Nie ma konieczności zmniejszania dawki u pacjentów z łagodną i umiarkowaną niewydolnością nerek (tj. u pacjentów z klirensem kreatyniny większym niż 25 ml/min).U pacjentów dializowanych z powodu ciężkiej niewydolności nerek nie należy przekraczać dawki 7,5 mg/dobę. O stosowaniu u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek decyduje lekarz.
Lek może być podawany pacjentom z łagodnym i umiarkowanym zaburzeniem czynności wątroby. Leku nie należy stosować u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby.