Reklama
Encyklopedia leków
OPIS LEKU
MORPHINUM HYDROCHLORICUM
iniekcje 10 mg/ml; 20 mg/ml
Silne i długotrwałe bóle nowotworowe. Ostre bóle po wypadkach.
Morfina jest silnym środkiem przeciwbólowym. Jej działanie zmienia przeżycia związane z odczuwaniem bólu, morfina zwiększa również wytrzymałość na ból. Jednym z istotnych efektów działania na centralny układ nerwowy morfiny jest przytłumienie (depresja) oddechu. Innym efektem działania morfiny jest euforia, lecz morfina może również u niektórych pacjentów wywoływać przygnębienie, zaburzenia pamięci, senność i trudności koncentracji uwagi. Preparat wzmaga wydzielanie się hormonu antydiuretycznego, co prowadzi do zatrzymania moczu. Pod wpływem morfiny następuje zahamowanie ruchu jelit (perystaltyki) w przewodzie pokarmowym, co prowadzi do obstrukcji. Efekt działania leku następuje w 10-20 minut po wstrzyknięciu 10 mg, a działanie przeciwbólowe utrzymuje się po tej dawce przez 4-5 godzin. Pacjenci powyżej 40 roku życia silniej odczuwają działanie preparatu, aniżeli pacjenci młodsi.
substancja czynna - morphine hydrochloride
Lek wywołuje zależność. Morfiny nie wolno podawać pacjentom z niewydolnością oddechu, w stanie zamroczenia alkoholowego, w silnych stanach niepokoju oraz pacjentom pozostającym pod wpływem środków nasennych. Leku nie wolno również podawać pacjentom uczulonym na morfinę, w niedoczynności kory nadnerczy oraz w niedoczynności tarczycy.
Nie należy spożywać alkoholu w trakcie leczenia, ponieważ alkohol wzmaga działanie preparatu, zwłaszcza depresję oddechu.
Morfinę stosuje się ostrożnie cierpiącym na skurcz jelit, kolkę żółciową lub nerkową, nowotwór miąższu nadnerczy, astmę, uszkodzenia czaszki. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Morfinę stosuje się jednocześnie z innymi lekami.
Lek upośledza sprawność psychofizyczną, dlatego też nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych ani wykonywać czynności precyzyjnych w trakcie stosowania preparatu.
>1/100
- Ospałość.
- Wzmożone wydzielanie hormonu antydiuretycznego - zatrzymanie moczu.
- Mdłości, wymioty.
- Zatwardzenie.
- Zwężenie źrenic.

1/1000
- Niewydolność oddechu.
- Świąd skóry.
- Skurcz dróg żółciowych.
- Skurcz oskrzeli.
- Przygnębienie.
- Skurcz dróg moczowych.

<1/1000
- Nagły spadek ciśnienia krwi przy zmianie pozycji ciała na pionową.
Dawkę ustala lekarz. Lek można podawać podskórnie lub domięśniowo. W przypadkach nagłych i ostrych można podać lek dożylnie. Zastrzyki wykonuje wyłącznie służba zdrowia, która udziela bliższych informacji o leku. W bólach nowotworowych podaje się zazwyczaj 3 razy dziennie 10-15 mg.
Istnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na płód. Nie wolno podawać leku w okresie ciąży.
Preparat przenika do mleka matki. Zamiar stosowania leku podczas karmienia piersią należy omówić z lekarzem.
iniekcje 10 mg/ml a 10 ampułek; iniekcje 20 mg/ml a 10 ampułek.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©