Reklama
Encyklopedia leków
OPIS LEKU
MULTIVITAMINUM; MULTIVITAMINUM FORTE
drażetki, tabletki drażowane
MULTIVITAMINUM jest stosowany w okresach ozdrowieńczych, w zapobieganiu i leczeniu niedorozwoju fizycznego u dzieci.


Lek zawiera zestaw witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D3, E) oraz rozpuszczalnych
w wodzie (witaminy z grupy B, witamina C, PP oraz pantotenian wapnia). Witaminy są niezbędne do prawidłowego przebiegu podstawowych procesów przemiany materii, jak przemiana cukrów, białek i tłuszczów, a także reakcji biochemicznych związanych z wytwarzaniem energii przez organizm.

Lek Multivitaminum stosuje się zapobiegawczo i leczniczo w przypadku niedoborów witamin.

Zwiększone zapotrzebowanie na witaminy występuje w przebiegu chorób zakaźnych, wyniszczających oraz w okresach rekonwalescencji po przebytych infekcjach, podczas wzmożonego wysiłku fizycznego i psychicznego oraz w okresie intensywnego wzrostu dzieci.
Witamina A (retinol) jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania wzroku oraz prawidłowej budowy skóry i błon śluzowych. Niedobór witaminy A może wynikać z ograniczonej możliwości przyswajania tej witaminy spowodowanej chorobami układu trawiennego lub z niewłaściwego odżywiania. Witamina B1 ma podstawowe znaczenie w przyswajaniu cukrów. W jej braku występują stany zapalne i porażenia nerwów, zapalenie wielonerwowe i rwa kulszowa.
Witamina B2 - ryboflawina odgrywa zasadniczą rolę w przyswajaniu białek oraz w prawidłowym funkcjonowaniu skóry i naskórka. Niedobór ryboflawiny wywołuje stany zapalne języka, pęknięcia skóry, pojawianie się tzw. zajadów w kącikach ust, stany zapalne błon śluzowych jamy ustnej i przewodu pokarmowego.
Pyridoksyna - witamina B6 występuje głównie w drożdżach, jest niezbędna w przemianie aminokwasów, istotna dla prawidłowego funkcjonowania skóry błon śluzowych, nerwów. Podaje się ją w napięciu przedmenstruacyjnym.
Witamina C spełnia istotną rolę w przemianie materii oraz we właściwym działaniu nadnercza. Witamina C spełnia również ważną rolę w budowie tkanki łącznej oraz kości, a także w gojeniu się ran oraz w przyjmowaniu żelaza przez organizm. Ponadto witamina C należy do grupy tzw. antyoksydantów, tzn. chroni ustrój przed niezwykle szkodliwymi substancjami utleniającymi.
Witamina D3 odgrywa istotną rolę w kształtowaniu się układu kostnego, zwłaszcza w przyswajaniu fosforu i wapnia przez kości. Niedobór witaminy D powoduje krzywicę u dzieci, chorobę charakteryzującą się niedostatecznym twardnieniem kości. Zaburzenia w rozwoju kośćca polegają m.in. na powstawaniu zgrubień na granicy kostno-chrzęstnej żeber. Z powodu niedostatecznego uwapnienia kości długie ulegają wykrzywieniu (nogi w kształcie O lub X), a rozwój zębów jest upośledzony.
Witamina E (tokoferol) chroni organizm przed zbytnim nasileniem procesów utleniania. Przeciwdziała utlenianiu się nienasyconych tłuszczów (jełczeniu). Rozszerza naczynia krwionośne obniżając tym samym ciśnienie tętnicze krwi. Osłania krwinki czerwone przed rozpadem, stabilizuje błony komórkowe krwinek czerwonych i białych. Bierze udział w bardzo skomplikowanych procesach przemiany materii, które tylko częściowo są zbadane. Działa przeciwzakrzepowo. Dieta bogata w tłuszcze sprzyja przyswajaniu witaminy E. Niedobór witaminy E powoduje martwicę wątroby, osłabienie mięśni, zaburza funkcję nerek, wpływa na pogorszenie procesu przemiany materii.
Witamina PP należy do grupy witamin B. Witamina jest łatwo rozpuszczalna w wodzie. Witamina PP pobudza perystaltyke przewodu pokarmowego oraz bierze udział w metabolizmie skóry i nerwów.
Niedobór tej witaminy powoduje zahamowanie oddychania tkankowego, zmiany w przewodzie pokarmowym, w układzie nerwowym i skórze (pelagra). Niedobór witaminy cechuje się zaburzeniami psychicznymi, rozdrażnieniem i depresją, chorobami nerwów obwodowych, brakiem czucia w kończynach oraz przykurczem kończyn.
Przemiana wapnia spełnia istotną rolę w budowaniu się szkieletu, a także w przebiegu odwapnienia kości. Podczas wzrostu organizmu, w czasie ciąży i laktacji oraz u osób starszych zapotrzebowanie na wapń jest wzmożone.
substancje czynne - witaminy A, B1, B2, B6, C, D3, E, PP, pantotenian wapniowy

Jedna tabletka drażowana zawiera:
substancje czynne: 1250 j.m. witaminy A, 5 mg witaminy B1, 2,5 mg witaminy B2, 1,5 mg witaminy B6, 25 mg witaminy C, 500 j.m. witaminy D3, 2,5 mg witaminy E, 5 mg witaminy PP, 2,5 mg pantotenianu wapnia
substancje pomocnicze: hydrochinon, laktozę, kollidon 25, talk, stearynian magnezu.
Składniki otoczki: cukier rafinowany, sól sodowa karboksymetylocelulozy, powidon, krzemionka koloidalna, Tween 80, talk, dwutlenek tytanu, lak czerwony C.I. 16255.
Zbyt duże dawki leku mogą spowodować zbyt wysokie stężenie wapnia we krwi oraz zaburzenia w pracy nerek.


Nie należy stosować leku Multivitaminum:

* jeśli występuje nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku,
* u dzieci poniżej 4. roku życia.


Ze względu na możliwość przedawkowania należy unikać, szczególnie u dzieci, równoczesnego podawania innych leków zawierających witaminę A i D3. Lek zawiera laktozę i sacharozę; jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Stosowanie leku Multivitaminum z jedzeniem i piciem
Lek należy przyjmować podczas posiłku.
Podczas stosowania zalecanych dawek istnieje małe prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych. Żółte zabarwienie moczu, występujące podczas stosowania leku jest spowodowane obecnością witaminy B2 i jest objawem prawidłowym.
Profilaktycznie 1 drażetka dziennie; leczniczo 2-3 razy 1-2 drażetek dziennie.

Doustnie, podczas posiłku.

Dorośli:

* profilaktycznie: 1 tabletka drażowana 2 razy na dobę.
* leczniczo: 1 lub 2 tabletki drażowane 3 razy na dobę.

Dzieci od 4. roku życia:
1 tabletka drażowana 1 do 3 razy na dobę.
Ciąża
Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.

Karmienie piersią
Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.
drażetki a 50 szt, a 500 szt; drażetki forte a 50 szt., a 500 szt.
Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Przechowywać w temperaturze pokojowej, tj. od 15°C do 25°C, w suchym miejscu.
Nie należy stosować leku Multivitaminum po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu.
* Jednoczesne stosowanie sulfonamidów i witaminy C może doprowadzić do nasilenia działania i zwiększenia toksyczności sulfonamidów;
* Witamina B6 osłabia działanie przyjmowanej jednocześnie lewodopy (lek stosowany w chorobie Parkinsona).
Dawki witamin w leku są na tyle małe, że ryzyko przedawkowania jest niewielkie. Nadmierne ilości witamin rozpuszczalnych w wodzie są szybko wydalane z moczem. Przedawkowanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach może wywołać nudności i wymioty (objawy przedawkowania witaminy A), biegunki, bóle brzucha (objawy przedawkowania witaminy E) oraz zwiększone stężenie wapnia we krwi i zwiększone wydalanie wapnia
w moczu (objawy przedawkowania witaminy D3).

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©