Reklama
OPIS LEKU
NIMOTOP; NIMOTOP S
tabletki powlekane 30 mg; iniekcje 0,2 mg/ml
Zapobieganie skurczowi naczyń krwionośnych po krwotoku podpajęczynówkowym oraz w stanach spowodowanych skurczem naczyń mózgowych.
Nimotop jest antagonistą wapnia, zapobiega przepływowi jonów wapnia przez błony komórkowe w mięśniach gładkich naczyń krwionośnych. W wyniku tego następuje rozkurcz tych mięśni i poprawia się dokrwienie t...
substancja czynna - nimodipine
Preparat należy podawać ostrożnie w niewydolności wątroby, oraz w podwyższonym ciśnieniu śródczaszkowym. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Nimotop stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Zamiar stosowania innych leków w trakcie kuracji Nimotopem należy omówić z lekarzem. Podczas podawania leku we wlewie należy kontrolować nieustannie ciśnienie krwi pacjenta.
>1/100
- Bóle głowy.
- Spadek ciśnienia krwi oraz zwolnienie akcji serca.
- Zmiany w pracy wątroby (jedynie po iniekcjach).

1/1000
- Przyspieszenie akcji serca.
- Dodatkowe uderzenia serca, nadmierne pocenie się.
- Mdłości (jedynie po tabletkach).
- Zapalenie żył (jedynie po wstrzyknięciach).
- Pogorszenie funkcji nerek (jedynie po wlewach).

<1/1000
- Zaczerwienienie twarzy i uczucie ciepła.
- Spadek liczby płytek krwi.
- Zapalenie jelita cienkiego (jedynie po tabletkach).
Dawkę ustala lekarz. Leczenie po wylewie krwi powinno nastąpić tak szybko jak to jest możliwe. Infuzje (wlewy) powinny trwać 7-14 dni. Wlewy na oddziałach intensywnej opieki wykonuje wyłącznie służba zdrowia, która udziela bliższych informacji o leku. Po upływie okresu intensywnej terapii chory otrzymuje lek w tabletkach zazwyczaj 2 tabletki 6 razy dziennie w ciągu 7 dni.
Ryzyko uszkodzenia płodu. O podjęciu ryzyka matki i dziecka musi rozstrzygnąć lekarz.
Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią.
tabletki powlekane 30 mg a 100 szt.; iniekcje 0,2 mg/ml a 5 fiolek po 50 ml; tabletki powlekane S 30 mg a 100 szt.; iniekcje S 0,2 mg/ml a 5 fiolek po 50 ml.
Lek należy chronić od światła. Preparat nie powinien być wystawiony na działanie światła również podczas wlewu.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©