Reklama
OPIS LEKU
NO-SPA
iniekcje 20 mg/ml; tabletki 40 mg
DROTAVERINE HYDROCHLORIDUM
Stany bolesnego skurczu mięśni w przewodzie pokarmowym. Ostre stany skuczu mięśni naczyń krwionośnych, np. w zakrzepach krwi, w dławicy piersiowej, w bolesnej menstruacji.
NO-spa działa silnie rozkurczowo na mięśnie gładkie. Rozszerza naczynia krwionośne oraz rozluźnia mięśnie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych. Łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego. Efekt działania leku następuje po około 5 minutach od jego wstrzyknięcia.


Drotaweryna jest stosowana w przypadkach skurczu mięśni gładkich pochodzenia zarówno nerwowego jak i mięśniowego.

Działanie rozkurczające drotaweryny nie zależy od rodzaju unerwienia oraz lokalizacji mięśni gładkich (przewód pokarmowy, układ moczowo-płciowy, układ krążenia oraz drogi żółciowe). W mechanizmie działania drotaweryny odgrywa rolę wpływ na fosfodiesterazę, powodujący wzrost stężenia cAMP oraz zwiększony napływ jonów wapnia do komórek.

Po podaniu doustnym w ciągu godziny wchłania się 90% podanej dawki. Lek jest metabolizowany w wątrobie, wydalany jest z żółcią i moczem.
substancja czynna - drotaverine hydrochloride

1 tabl. zawiera 40 mg chlorowodorku drotaweryny.
* Stany skurczowe mięśni gładkich związane z chorobami dróg żółciowych: kamicą dróg żółciowych, zapaleniem pęcherzyka żółciowego, zapaleniem okołopęcherzykowym, zapaleniem przewodów żółciowych, zapaleniem brodawki Vatera.
* Stany skurczowe mięśni gładkich dróg moczowych: kamica nerkowa, kamica moczowodowa, zapalenie miedniczek nerkowych, zapalenie pęcherza moczowego, bolesne parcie na mocz.
* Jako leczenie wspomagające może zostać użyta bezpiecznie i z pożądanym efektem: w stanach skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarmowego: chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zapaleniu żołądka, zapaleniu jelit, zapaleniu okrężnicy, stanach skurczowych wpustu i odźwiernika żołądka, zespole drażliwego jelita grubego, zaparciach na tle spastycznym i wzdęciach jelit, zapaleniu trzustki.
* W schorzeniach ginekologicznych: bolesnym miesiączkowaniu, zapaleniu przydatków zagrażającym poronieniu.
Leku nie wolno podawać pacjentom uczulonym na drotaverinę. Lek należy podawać ostrożnie w niewydolności wątroby. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli No-spa stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Zamiar stosowania innych leków jednocześnie z preparatem należy omówić z lekarzem.


Ze względu na zawartość laktozy w tabletce lek może powodować dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego u pacjentów z nietolerancją laktozy.
>1/100
- Zmiany w pracy wątroby.

1/1000- <1/1000
- Nieregularna akcja serca (zwłaszcza po zastrzykach).
- Zapalenie wątroby.


Działania uboczne były obserwowane jedynie u 3% pacjentów. Zwykle były to: bóle i zawroty głowy, kołatanie serca, nudności. W niektórych przypadkach obserwowano obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, zwłaszcza w następstwie podania dożylnego.
Dawkę ustala lekarz. Zastrzyki wykonuje wyłącznie służba zdrowia, która udziela bliższych informacji o leku.


Dawka dobowa wynosi 120-240 mg, stosuje się w 2-3 dawkach podzielonych. Dzieci: Od 3 rż. do 6 lat: dawka dobowa wynosi 40-120 mg chlorowodorku drotaweryny, stosuje się w 2-3 dawkach podzielonych; powyżej 6 lat: 80-200 mg w 2-5 dawkach.
Nie stwierdzono jakiegokolwiek szkodliwego wpływu preparatu na płód.
Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią.
iniekcje 20 mg/ml a 5 ampułek po 2 ml; tabletki 40 mg a 20 szt. (Chinoin); iniekcje 20 mg/ml a 5 ampułek po 2 ml, a 25 ampułek po 2 ml, a 50 ampułek po 2 ml; tabletki 40 mg a 10 szt., a 100 szt., a 1000 szt. (Polfa).

20 sztuk
A03AD
* Ciężka niewydolność wątroby,
* niewydolność nerek,
* niewydolność krążenia.
* Blok przedsionkowo-komorowy II°-III°.
Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym podawaniu z lewodopą ze względu na zmniejszenie jej działania przeciwparkinsonowego oraz nasilenie drżeń i sztywności.
Nie ma doniesień na temat przypadków przedawkowania.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©