Reklama
OPIS LEKU
ORAP
tabletki 1 mg; 4 mg
Zaburzenia nerwowe i choroby psychiczne charakteryzujące się ideami prześladowczymi, izolacją od otoczenia, emocjonalnymi zaburzeniami, brakiem inicjatywy.
Orap blokuje pewne centra w mózgu, które w niektórych chorobach psychicznych wykazują nadmierną aktywność. Orap nie wywołuje ospałości lub zmęczenia, dlatego można równocześnie z preparatem podawać środki u...
substancja czynna - pimozide
Preparatu nie wolno podawać w chorobie Parkinsona, w zaburzeniach pracy serca i zmianach w EKG, zwłaszcza w arytmiach. Leku nie wolno stosować również osobom pozostającym pod wpływem środków nasennych, leków z grupy morfinopodobnych (opiatów) oraz pod wpływem alkoholu. Pacjenci cierpiący na choroby wątroby, depresje, sztywność mięśni, zaburzenia aparatu ruchowego (pozapiramidowe objawy), poważny niepokój, agresję, obniżone stężenie potasu we krwi powinni powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji. Przed podjęciem kuracji należy dokonać badania serca. W trakcie leczenia pacjenci powinni przechodzić regularne badania EKG.
Lek upośledza sprawność psychofizyczną, dlatego też nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych ani wykonywać czynności precyzyjnych w trakcie stosowania preparatu. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Orap stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Zamiar stosowania innych leków łącznie z preparatem należy omówić z lekarzem.
Nie należy spożywać alkoholu w trakcie leczenia, ponieważ alkohol wzmaga działanie preparatu.
>1/100
- Zawroty i bóle głowy.
- Niskie ciśnienie krwi.
- Mdłości.
- Zatwardzenie.
- Suchość błon śluzowych jamy ustnej, dlatego niezbędna jest dokładna higiena zębów po każdym posiłku.
- Sztywność mięśni oraz zaburzenia w poruszaniu się (efekty pozapiramidowe).
- Długotrwała kuracja może spowodować mimowolne ruchy kończyn i mięśni twarzy oraz języka i warg, które powtarzają się w regularnych odstępach czasu.

1/1000- <1/1000
- Wzmożone pocenie się oraz wzmożone wydzielanie śliny.
- Reakcje alergiczne.
- Zaburzenia snu.
- Powiększenie gruczołów sutkowych i wydzielanie się mleka.
- Impotencja.
- Zmiany EKG.
- Nieregularna praca serca.
- Sztywność mięśni z towarzyszącą gorączką i zaburzeniami świadomości.
- Nienormalne napięcie mięśni oraz spazm muskulatury oka.

Wszystkie te objawy można zmniejszać poprzez obniżenie dawki. Nie należy jednak samowolnie bez porozumienia z lekarzem zmieniać przepisanej dawki.
Dawkę ustala lekarz. Orap ze względu na długi efekt działania wystarczy zażywać raz dziennie. Zazwyczaj dawka wprowadzająca dla pacjentów dorosłych wynosi 2-4 mg rano. Następnie w razie potrzeby dawkę można stopniowo zwiększać do 12 mg maksymalnie na dobę.
Istnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na płód. Nie wolno zażywać leku w okresie ciąży. Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią.
tabletki 1 mg a 50 szt; tabletki 4 mg a 20 szt.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©