Reklama
OPIS LEKU
OTRIVIN
krople do nosa, roztwór: (0,5 mg/ml),(1 mg/ml);
aerozol do nosa, roztwór: (0,5 mg/ml),(1 mg/ml)
XYLOMETAZOLINE HYDROCHLORIDE
Preparat o działaniu sympatykomimetycznym, głównie na receptory a-adrenergiczne. Zastosowany donosowo zwęża rozszerzone naczynia krwionośne błony śluzowej nosogardła, prowadząc do zmniejszenia przekrwienia i objawów stanu zapalnego. Zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa, ułatwia drenaż zatok obocznych nosa i
oddychanie przez nos, a także zwiększa odpływ wydzieliny. Działanie preparatu rozpoczyna się po kilku minutach od zastosowania i utrzymuje do 10 h. Specjalnie opracowany skład preparatu (formuła nawilżająca) zapobiega wysuszaniu i podrażnieniu błony śluzowej nosa.
1 ml kropli do nosa lub aerozolu do nosa zawiera 0,5 mg lub 1 mg chlorowodorku ksylometazoliny.
Nieżyt błony śluzowej nosa spowodowany przeziębieniem lub alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa i zatok. Wspomagająco w zapaleniu ucha środkowego i podczas wziernikowania nosa.
Ostrożnie stosować u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, chorobą wieńcową, nadczynnością gruczołu tarczowego, jaskrą z wąskim kątem przesączania, cukrzycą lub nadwrażliwościa na inne sympatomimetyki. Nie należy stosować dłużej niż przez 10 dni.
Sporadycznie pieczenie, suchość i podrażnienie błony śluzowej nosa, nudności, ból głowy. Rzadko obserwowano uogólnioną reakcję alergiczną, przemijające zaburzenia widzenia, niemiarową lub przyspieszoną czynność serca. Długotrwałe stosowanie lub przekraczanie zalecanego dawkowania może wywołać polekowy obrzęk i zanik błony śluzowej nosa.
Preparat 0,1%. Dorośli i dzieci powyżej 6. r.ż.: 3-4 razy dziennie po 2-3 krople lub po 1 dawce aerozolu do każdego otworu nosowego.
Preparat 0,05%. Niemowlęta i dzieci do 6. r.ż.: 1-2 razy dziennie (co 8-10 h) po 1-2 krople lub po 1 dawce aerozolu do każdego otworu nosowego.
Nie należy stosować w ciąży. Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w okresie karmienia piersią.
krople do nosa, roztwór: (0,5 mg/ml) but. 10 ml ;
krople do nosa, roztwór: (1 mg/ml) but. 10 ml ;
aerozol do nosa, roztwór: (0,5 mg/ml) 1 but. 10 ml ;
aerozol do nosa, roztwór: (1 mg/ml) 1 but. 10 ml
R01AA07
Nadwrażliwość na ksylometazolinę lub pozostałe składniki preparatu, przewlekłe zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa, jaskra z zamkniętym kątem przesączania. Nie stosować u pacjentów po zabiegach
przeprowadzonych drogą przeznosową lub zabiegach przebiegających z odsłonięciem opony twardej.
Jednoczesne stosowanie inhibitorów MAO, trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych i pobudzających układ współczulny może prowadzić do podwyższenia ciśnienia tętniczego krwi.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©